Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-12-15, 17:11
  #1
Medlem
Hello

Har Al-Qaida försökt sig på andra metoder än att använda våld för att föra fram sitt syfte?

Vilka slutsatser kan man egentligen dra om vad deras terroristdåd haft? För deras egen del alltså, har de egentligen kommit närmare sitt mål?
Citera
2006-12-15, 17:13
  #2
Medlem
Gudmunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av johnflorens
Hello

Har Al-Qaida försökt sig på andra metoder än att använda våld för att föra fram sitt syfte?

Vilka slutsatser kan man egentligen dra om vad deras terroristdåd haft? För deras egen del alltså, har de egentligen kommit närmare sitt mål?

Många av dom har väl kilat vidare i strid , så det uppfyller väl nåt slags religiöst mål.
Citera
2006-12-15, 18:38
  #3
Medlem
nymans avatar
Al-Qaidas huvudmål är att avsätta dom otrogna regimerna i arabländerna och att driva ut USA ur Saudiarabiern mm.
Så deras attacker har varit framgångsrika då dessa regimer i arabländerna förlorar allt mer stöd från sin egen befolkning då folken i dessa länder ser hur deras regim slickar USA och Israel där bak.
Sedan så har vi ju Afghanistan och Irak som ständigt föder fram fler och fler militanta moståndare till främst USA och deras lakejer, både i Afghanistan och Irak så går USA och deras lakejer en allt mer blodigare tid till mötes.
Så om Bin Laden lever så är nog han väldigt lycklig över USA:s korståg i mellanöstern och ännu lyckligare är han nog över Israels agerande i Libanon.
Så Bush och Bin laden är två motpoler som behöver varandra för att överleva så framtiden ser ljus ut för båda lägren eftersom ingen vill ha fred och demokrati.
Citera
2006-12-16, 10:18
  #4
Medlem
nymans avatar
DN i dag tar upp två undersökningar som visar på att 19 av 20 irakier tycker att det är värre nu än på Saddams tid och att Irak nu är ett sämre land att leva i än under Saddam.
Den andra undersökningen visar på att dom odemokratiska USA lakejerna till regeringar i Jordanien,Saudiarabiern,Egypten,Libanon och Marocko så tappar allt mer människor förtroende för USA och 9 av 10 säger att dom hyser negativa känslor för USA.
Vad detta beror på är ju självklart Irakfiaskot och USA:s helhjärtade stöd till Israels terror, så Bin laden är nog väldigt glad då USA och Israel blir bara mer och mer hatade och dom odemokratiska regimerna i arabländerna får allt svårare att behålla något förtroende bland sitt eget folk då dom stödjer USA.
Så läget blir ju bara bättre och bättre för dom som vill störta dessa USA lakejer som styr dom flesta länderna i mellanöstern.
Seda så får man ju inte bara tänka på Al-Qaida utan i alla länder i mellanöstern så finns det ju grupper och partier som vill införa demokratiska val men som jobbar under terror och förtryck från USA lakejerna i regeringarna så det finns många grupper som vill störta dessa odemokratiska regeringar, se bara på Libanon där en odemokratisk regering vägrar med stöd av USA och dess lakejer införa demokratiska val.
Så mycket går Bin Ladens väg just nu och det ska bli väldigt roligt att följa utvecklingen vidare.
Det som är väldigt kul här på Flashback i denna tråd visar ju på att ALLA USA älskare undviker denna tråd för dom har väl insett att Bush och Bin Laden behöver varandra och att ingen av dessa gubbar är intresserade av demokrati.
Citera
2006-12-20, 14:58
  #5
Medlem
Instämmer.

Men har Al-qaida egentligen försökt att nå sina mål på annat sätt än genom terrorhandlingar?
Citera
2006-12-20, 15:40
  #6
Medlem
503s avatar
Det är ganska märkligt att läsa att nyman faktiskt verkar tro att allt våld i Irak kommer från folk som slås emot USA, och dessutom för att få ut dessa ur landet.

Det är ju inte riktigt hela sanningen.
Läs detta inlägget , skrivet av en person som med all säkerhet har mycket mer vetskap om konflikten än både dig och mig.
Läs den delen han riktar till användaren Gärningsman

http://www.flashback.org/showpost.p...9&postcount=33


OnT: Ja, al-qaida har använt andra metoder än terror.
Hot om terror.
Citera
2006-12-20, 15:55
  #7
Medlem
Jan Smutss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ExAnimo
Instämmer.

Men har Al-qaida egentligen försökt att nå sina mål på annat sätt än genom terrorhandlingar?

Nej. Svårt att förhandla med något som inte kan definieras.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback