Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2005-05-24, 16:28
  #61
Medlem
speedfreeks avatar
har faktiskt bara dåliga erfarenheter av cypern (eller, stripporna från Moulin Rouge bodde i ett kollektiv mittemot vår balkong ).
Dyrt, tråkigt, engelsmän

Kos var när det begav sig bättre men nu får man nog börja vända sig mot nya partyställen. Bulgarien får du ju nästan betalt om du kommer dit men mkt skit där. Ej självupplevt men lite maffiastuk på en del snubbar. Turkiet är väl det som har tagit över mest just nu men annars kan nog Skiathos o Ios va en del party. Lanserades som sådana öar för några år sedan men inte undersökt det mer sen faktiskt.
Citera
2005-05-26, 14:23
  #62
Medlem
bananes avatar
Mat ligger på samma pris som hemma ungefär.
Sprit i affärer mkt billigt.
Sprit på krogen är också rätt billigt, brukar oftast gå att få rätt starka drinkar.
Öl och sånt på krogen är dock inte särskilt billigt.
gick 10 000 senast på 2 veckor när jag var nere senast men det var 2003 och då var det knapert 2 sista dagarna.
Citera
2005-05-26, 17:10
  #63
Medlem
Var i Ayia Napa alldeles nyligen och så gott som allt är dyrare eller lika dyrt som i Sverige. Det enda jag lyckades hitta som var billigare var drinkar på vissa uteställen. Så ska man gå ut och äta + gå ut och svira på kvällen/natten kan det bli väldigt dyrt. Det smartaste om man har låg budget är förstås att lägga pengar på det man tycker är roligast, är det utelivet du är ute efter så behöver du ju t ex inte äta lunch på restaurang utan kan laga mat själv på hotellet (förutsatt att du bor på ett lägenhetshotell, men de flesta är ju sådana).

Själv tycker jag Ayia Napa är ganska trist, det är så väldigt försvenskat, alla menyer på svenska/tyska, servitörerna pratar svenska med en osv. Men som sagt, är det mest utelivet du vill åt så kan det säkert vara värt att åka dit. Min resa kostade f ö 3500:- för en vecka (med Vingresor på 4-stjärnigt hotell) men då var priset nedsatt eftersom det bara var ett par veckor till avresedatum.

Förresten: jag kom på en sak till som var billigare än i Sverige: bensinen. Ligger på 8 SEK/litern ungefär. Kan vara värt att veta om ni vill hyra bil eller vespa... det är dock vänstertrafik där, lite ovant att köra på "fel" sida.

Personligen rekommenderar jag Grekland, för party t ex Ios eller Zakynthos (Laganas är ett ganska bra partyställe). Sen finns ju förstås klassikerna Kos och Rhodos. Men vill ni leva billigare på plats så är nog det bästa att satsa på Turkiet - har själv aldrig varit där men hört andra som varit nöjda, både såna som gillar party och såna som föredrar att ta det lugnt.
Citera
2005-05-31, 11:16
  #64
Medlem
bananes avatar
Skall till Ios i sommar, vad har du för tips och råd att ge mig, har kört dom sedvanliga kos, kreta, magaluf, ayia napa innan.
Citera
2006-03-20, 10:05
  #65
Medlem
Ayia napa?

Tjene!

Jag och två polare har planerat att åka till Ayia napa över påsk.

Är det fler som har planerat det eller är det bara vi som kommer att vara där
Nån som har nån erfarenhet om att vara där över påsk berätta gärna det skulle uppskattas / Jokke
Citera
2006-03-20, 12:37
  #66
Avstängd
Hart vart där, dock ltie senare än påsk, men fullt ös medvetslös kan ju vara en bra sammafattning.

www.ayianapa.nu har du mycket folk att tjata med.
Citera
2006-06-07, 15:51
  #67
Medlem
mcikes avatar
Priser i Ayia Napa

Tja!

Ska dra till Napa nu i slutet av Juni...
Skulle vilja veta lite cirka priser på dagsvaror som t ex. öl, middag, solstol osv.

Tack på förhand!
Citera
2006-06-07, 16:13
  #68
Medlem
Det är nästan priser som i Sverige. Snåla inte med fickpengarna innan du åker om du vill ha skoj
Citera
2006-06-08, 23:46
  #69
Medlem
Det kostar ungefär som här. Vissa saker är lite dyrare (inträde på klubbar) andra saker lite billigare (sprit köpt i butik).
Citera
2006-06-09, 00:44
  #70
Medlem
mcikes avatar
okok... räcker 7 000?
Citera
2006-06-09, 01:10
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mcike
okok... räcker 7 000?

Min vecka jag var där så hade jag med 10000 och det var knappt jag klarade mig på det, fast det beror ju på hur du beter dig på krogen
Citera
2006-06-09, 19:59
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mcike
okok... räcker 7 000?

Jag slösa 9000 på två veckor men då snåla jag. Jag åt på restaurang 1 gång, åt fruskost och ibland luch hemma, drack sprit hemma, några drinkar på barer, inga på klubbar. Hyrde vespa, åkte nästan ingen taxi (föutom en tusenlapp som gick på att åka fram och tillbaka till Protoros för att träffa en brud).

Men en kille i vår grupp klara sig på ca 6 tusen (klubba iof nästan inget, åt som en råtta), de andra på ca 7-8 tusen.
Citera
Denna tråd visas även på Travel Forum:
http://www.travelforum.se/f415312

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback