Citat:
Ursprungligen postat av
Amanite
Vad som är tillåtet är en sak. Vad som enligt alla körkortssidor, läroplaner och normalbegåvade människor är lämpligt är en annan.
Ligger man i höger körfält och sen svänger vänster i en rondell när andra jefinner sig i den är man efterbliven och ska ha ett skott i pannan. Det är inte svårare än så.
Det verkar som om du redan lider av sviterna av ett skott i pannan…. Ety du verkar inte tänka så klart….
Förklara för mig varför man inte skulle få svänga vänster, alltså fortsätta runt, i ytterfil om det finns andra i rondellen….?
Det beror väl för fan på var de är i denna rondell, och vad de gör och ämnar göra.
Självklart finns det situationer där fortsatt färd runt i ytterfil bör undvikas, medan det finns andra situationer där det är det lämpligaste.
Sen är det liksom bara så att oavsett vad du tycker så är det lagligt att göra så, även med fullt av andr bilar i rondellen. Och det är faktiskt rätt logiskt…..
För du vet, den grundläggande placeringen på vägen är körfältet längs till höger i färdriktningen. Det är alltså ytterfilen i en rondell…
Dessutom så måste de som ligger i innerfilen göra ett filbyte när de ska ut ur rondellen, och det får de inte göra utan att det kan göras, utan att det stör andra eller orsakar fara eller hinder. Och om det redan ligger en bil i ytterfilen där de vill ut, så ja…. Då är det ju liksom nåt i vägen, alltså kan de då inte byta fil och lämna rondellen….
Enkelt va….?