Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2006-12-13, 13:58
  #1
Avstängd
Tänkte skriva ihop en kortfattad tripprapport såhär dagen efter, hoppas att någon uppskattar den.

Svalde ner 500 mg Dexofen runt klockan tio på kvällen, 500 mg är ju en ganska liten dos men det var första gången jag använde denna opiat och jag var osäker på hur jag skulle reagera på den. Efter en dryg timme kännde jag fortfarande knappt någon effekt alls, lite moffad i kroppen bara. Dexofenet började slå in på riktigt när jag bestämde mig för att röka lite skunk, kanske en och en halv timma efter jag svalde tabletterna. Har läst efteråt att maxeffekten av Dexofen skall komma runt två-tre timmar efter intagande. Vilket visade sig stämma.

Jag rökte två hyfsade pipskålar riktigt bra skunk och lade mig tillrätta i min säng med laptopen för att se lite simpsons. Här börjar saker och ting bli lite oklara. Som jag minns det kändes det som att tiden saktade ner som i sirap, min tidsuppfattning pajade helt här. Jag minns att jag ligger i sängen, datorn har jag ställt ifrån mig, och mår som en gud. Eufori, rysningar, closed-eye-visuals betydligt starkare än vad jag sett tidigare, även vissa ljud-hallucinationer samtidigt som jag hade den där sköna moffade kännslan i kroppen. Tror det eller ej så var det nog nästan det närmsta jag kommit det perfekta ruset.

Det enda läskiga med trippen var väl att jag efter kanske en halvtimma av liggande i sängen, tittande på min ögonbio och halv skakande av underbara rysningar, kände att jag började andas väldigt långsamt.
Ibland känndes det som om jag tog två andetag i minuten eller mindre. Jag mindes att jag läst att Dexofen kan ge andningsdepressioner och försökte därför aktivt att andas lättare. Någonstans här, kanske två-två och en halv timma efter intagande av tabletterna så somnade jag ifrån trippen och gled in i en drömlös sömn. Hade inga som helst problem att vakna i morse och har inte kännt av några bieffekter idag.

Uppenbarligen visar sig kombinationen Dexofen och Cannabis vara något jag verkligen kan rekommendera! En varning dock, Dexofen kan vara extremt farligt i kombination med annat, antidepp mediciner, flödder, alkohol i alla former och mängder (man bör ej dricka ett dygn innan och ett dygn efter man tagit dexofen) och en hel del annat, läs på fass innan. Det är för övrigt väldigt lätt att överdosera på Dexofen så ta det lungt. 500 mg verkar vara en bra nybörjardos, om man antar att du har ungefär samma kroppsbyggnad som jag, 190 cm lång drygt, och väger ungefär 80 kilo, eller lite mindre. Men fråga gärna i opiatforumet innan du knaprar!

Hoppas att någon uppskattade denna tripprapport och kom ihåg att allting ovan är rent hypotetiskt och aldrig har inträffat.

/FOLD
Citera
2008-07-31, 18:14
  #2
Medlem
mindwalkers avatar
För det första är du korkad som tuggar dexo utan att läsa om den:/
sen är max dosen/dagen 600mg och då är det under ett visst antal timmar, sen om du blandar dexo med något annat som är muskellavslappnande så kan dina lungor sluta fungera.

peace
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback