Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 3
  • 4
2007-02-04, 20:52
  #37
Medlem
d!chens avatar
Nice tripp
Citera
2007-02-05, 12:53
  #38
Medlem
Thalassas avatar
De paniska krigen

Då min huvudverkstad för tillfället är avmagnetiserad ber jag er att ha överseende med alla stavfel, det grammatiskt inkorrekta språket och de sidospår som har förekommit under de senaste dygnen och som jag beräknar kommer kvarvara ytterligare en tid. Jag har nu äntligen lyckats inmundiga mig två merguez, dessa tillredde jag i en teflonpanna och bredde sedan på rikligt med harissa helt enligt min haschischleverantör Saids instruktioner (om ni har några invändningar kring tillagningssättet så frambringa de gärna meddetsamma så vi i efterhand slipper dividera kring detta), och min förhoppning är att dessa så småningom ska avstyra alla svaghetstecken samt lättare få mig att uppsluka det amfetamin som inhandlades under gårdagen.

Eftersom Diotima, redan under fredagsaftonen, valde att cidera från vidare samkväm har jag nu istället hembjudit den bedårande lilla kostterapeut, och hennes likaledes undersköna cul, som jag vaknade upp brevid på söndagsmorgonen till kvällens sammankomst. Huruvida hon verkligen har för avsikt att närvara bedömer jag dock som osäkert (även om ett uppriktigt intresse för muscimolets sekundära egenskaper tycktes föreligga) men så länge de andra och "det andra" anländer ska det icke råda någon brist på etiskt tilltalande artefakter.

Efter att ha ägnat förmiddagen åt pulkåkning tillsammans med min dotter Zoë begav jag mig därför med raska steg till arbetarnas institut för olycksfallsförsäkringar. Ordentligt nötad satte jag omedelbart igång att färdigställa en pamflett om eldsvådans minimibelopp. Då min husläkare, Helena Vincent, har rått mig att drastiskt skära ned på min zolpidemkonsumtion (för att därigenom förenkla tarmtömningen?) valde jag att även idag avstå från den sedvanliga lunchdosen och jag kunde, inte utan stolthet, konstatera att jag redan vid desserten var förmögen att utbyta de gutturala lätena till allofona.

Det jag tilltalas så oerhört mycket av hos dig Netko är din osvikliga förmåga att dekonstrurera våra gemensamma vänners attacker mot den själsliga cytoplasman. Likt kaveldunets feta cigarrer exploderar under midvintern och de små fröna sprids, först med vinden och sedan med det svallande översvämningsvattnet, så bombarderar du mig med de mest häpnadsväckande reflektioner som jag gör mitt bästa för att sprida till omgivningen. För att ge dig ett exempel kan jag berätta att jag så sent som igår informerade ett affärsbiträde om hur kokaplantan de senaste åren har genförändrats för att bättre tåla bekämpningsmedlen och hur detta sannolikhet hänger samman med den våg av nyborgerligt sexuella motiv som de senaste åren svept fram över Sevillas konstakademier. Han verkade i början av min utläggning mycket nervös men kvittrade till slut förtjust och allt detta har jag givetvis dig att tacka för. Vad jag vill fråga dig nu är huruvida du tror att det är möjligt att uppnå ett kontemplerande "sammanbrottets sammanbrott" utan att behöva befatta sig med den offermentalitet som i regel utmärker de dogmatiska rörelser vi båda föraktar?

Precis som du, Zipox, mycket riktigt påpekar är naturligtvis astat vanebildande och en viss försiktighet rekommenderas vid scintillerande sekvenser så att scheol inte kräver sin attribut i förtid. Men nu är det väl knappast tänkt att cenakelets syntetiska argusögon ska nagelfara denna text så låt oss inte uppehålla oss vid dessa petitesser. Jag vill i detta sammanhang ta tillfället i akt och citera min gode vän Reuben "för den som istället väljer att delta i denna existenstiella skärmytsling, för den som vill dansa och spela trumma, skaffa barn och trippa kan livet vara uthärdligt"

Att ta del av dina tankar kring vedergällning är väldigt givande. "Men risken finns att det blir en ond spiral där man till slut inte vet vilken som är skylldig eller oskylldig" Den visdom som du uppenbarligen besitter avundas jag så till den grad att jag nu överväger att överge vissa ideal som jag burit med mig under en längre tid. Det tycks mig nu bara vara ett bagage som jag släpar runt på utan att själv veta vad innehållet har för nytta (generat erinrar jag mig nu hur jag en gång hade planerat att ta med en ask anjovis till Nicaragua men detta var förstås efter att sandinisterna hade störtats och handelsembargot ska vi inte tala om här). Oavsett vad du tidigare har befattat dig med uppmanar dig nu att se över din predikan då dina lapidariska kommentarer även denna gång vållade mig en natt fylld av kallsvettiga uppvaknanden. Därför riktar jag nu dessa frågor direkt till dig Zipox. Hur vet man i efterhand vem som har sagt vad i en konversation? Är dialektiken bara en teknikalisk skenmanöver som småpåvar har sett till att utnyttja för att sedan teatraliskt grimasera iväg motståndsrörelserna?
Citera
2007-02-05, 13:45
  #39
Medlem
saftad_burks avatar
Fin fin rapport, men varför heter den kära elsa?
Citera
2007-02-05, 13:58
  #40
Medlem
knivhippies avatar
Bra rapport!
Detta verkar riktigt damn potent! En vän till mig har inhandlat från ca, så även jag ska provflyga lite drake(nä, jag ska inte testa heroin).. Har inte riktigt bestämt mig om det blir en hel eller en halv lapp... I syraväg har jag bara testat en lapp, vilket jag gillade som fan. En lapp av detta verkar ju nästan motsvara en dubbeltripp i syra..

Till den där tjackade akademikern som spyr upp ett helt jävla uppslagsverk vid varje inlägg säger jag bara: MEN ORKA! Du kanske bara har skrivit helt relevanta saker om rapporten(jag har av förklarliga skäl inte läst, nickade till redan efter ett par meningar), MEN, tyvärr har vi andra inga 200 högskolepoäng. Ta och läs en kurs i anpassning, det verkar du behöva.
Eller kanske skriva en bok vore nåt?
Citera
2007-02-05, 15:53
  #41
Medlem
Thalassas avatar
Välviljans tyranni

Eftersom jag hos dig, knivhippie, anar en lätt irritation över min förmodade akademiska bildning vill jag ytterligare en gång understryka att jag inte inte ens har fullföljt den treåriga utbildning som den svenska gymnasieskolan erbjuder. Detta pga att jag redan vid mycket unga år blev far till min första dotter Althea. Då hennes mor av outgrundlig anledning strax efter nedkomsten lämnade Sverige såg jag ingen möjlighet att fortsätta det program som kunnat ge mig en framtida karriär inom restuarantbranchen. Jag vill också tacka dig för att du uppmuntar mig till att orka, ord som jag kan behöva i denna svåra tid. Liksom du, har jag tidigare i denna tråd påpekat att jag, utifrån ett anarkistiskt perspektiv, tar starkt avstånd från statens simpla sexualiseringskampanjer.

Jag bifogar därför också ett utdrag från de anteckningar, daterade den 19 maj 1998 vilket torde vara några dagar efter den helg som min allra första LSD upplevelse härrör från, som närmare kan råda bot på de oklarheter som tycks mig onödiga att bevara. Detta ska också ses som några uppmuntrande ord på vägen i Netkos nyligen påbörjade karriär som skribent. Jag finner det också en smula lustigt att våra texter i så hög utsträckning påminner om varandra Den tonåriga entusiasmen som präglar texten, min kropp hade just uppnått en ålder på sjutton år, till trots hoppas jag också att du nu lättare ska kunna utläsa vad jag menade med "tankens conquistador". En kuriös detalj som kanske bör nämnas är att jag på denna tid var helt nere med shintoism.

"De kommentarer som våra samtida fäller om lysergsyradietylamid ger allt som oftast ett torftigt utbyte. Detta stycke är därför ämnat som ett försök att nedmontera de alternativa vagelväggarna och finna streckets kärna. Ett liv präglat av värdighet är ett liv i omdelbar närhet till streckets megalomaniska missdåd. När ordet ras börjar te sig lika klumpigt och främmande som ordet tradition är den animaliskt-tekniska cirkeln inom kort sluten. Därom råder inget tvivel. Det måste nu framhävas att avel och renhet blir alltmer meningslöst eftersom vad som händer idag bestäms utifrån maskens struktur och karaktär. Det som först slår en på ett rent fysiologiskt plan är nämligen denna syras masklika stelhet, som lika mycket är nedärvd som den betonas och förstärks av yttre faktorer såsom hårvård och kosmetiska ingrepp. Dessa övergripande förändringar, kan man sluta sig till, suddar ut de former genom vilken könskaraktären blir synlig . Det är därför inte alls någon tillfällighet att strecket, masken och lysergsyradietylamid är ämnen som på senare tid fått en betydande roll i den vardagliga konversationen. Den aura av sundhet som omgivit maktövertagandet, med dess utrensningar av samvetskval som främsta konsekvens, har tyvärr också fått till följd att övningar i tygellösa specialiseringar nu har inletts"
Citera
2007-02-05, 16:44
  #42
Medlem
knivhippies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thalassa
Eftersom jag hos dig, knivhippie, anar en lätt irritation över min förmodade akademiska bildning vill jag ytterligare en gång understryka att jag inte inte ens har fullföljt den treåriga utbildning som den svenska gymnasieskolan erbjuder.[/i]

URSÄKTA för ot, men jag måste ta detta med denna människa.

Folk får utbilda sig, skita i att utbilda sig, göra vad fan dom vill. Dom får också prata och uttrycka sig precis hur dom vill. Så länge man inte skadar någon annan får man göra vad i helvete som helst.

Jag tycker dock man måste visa hänsyn till sina medmänniskor/meddjur/mednatur. Anledningen till min irritation är just att du inte visat hänsyn till trådskaparen. Den här diskutionen hör hemma någon helt annanstans, starta en tråd själv. Eller skicka PM om du vill fortsätta detta, vad det nu är. Snälla, skräpa inte ner så mkt. Hade jag skrivit denna rapport hade jag vart sjukt onöjd med allt detta skräp.

mod. får gärna rensa lite här, skulle nog göra trådskaparen glad
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback