Är en hyfsat seriös samlare av Nintendospel. Har samtliga RPG till SNES tror jag och spelar dom regelbundet fortfarande.
De i mitt tycke bästa är:
Chrono Trigger
FF III
FF II
Soul Blazer
Terranigma
Illusion of Time
Breath of Fire 1 & 2
Lufia 1 & 2
Secret of Mana
Zelda - A link To the Past
Super Mario RPG
Dessa är klassiska mästerverk som du säkert redan känner till.
Sen några andra spel som också är väldigt bra:
Secret of Evermore - Ett spel som aldrig fick den uppskattning den förtjänade. Den gjodes av Squaresofts amerikanska division och skiljer sej en del från de Japansktillverkade men fortfarande ett mycket bra spel.
Robotrek - Ett RPG i klassiskt snitt helt enkelt. Bra.
Earthbound - Vad ska man säga? Ett av de mest utflippade spel som jag sett. Jäkligt kul!
Ogre Battle - Ännu ett mycket bra spel från mästarna på Enix. Ett lite mer komplicerat spel som är en blandning mellan RPG och strategi.
The 7th Saga - Jodå,Enix igen. Ingen höjdare rent grafiskt fast en rejäl utmaning att klara! Och man har kul hela vägen..
Final Fantasy Mystic Quest - Inte i samma klass och stil som FF II och III fast bra ändå.
E.V.O. Search for Eden - Enix... Kanske mer ett plattformspel men med klara inslag av RPG. Mycket underhållande!
Tja,detta var väl de flesta av mina absoluta favoriter i alla fall. Kanske nåt tips?