Citat:
Ursprungligen postat av
chessjamt
Nej
Men jag känner verkligen ett sug att börja läsa den nu, speciellt efter att man sett trailern till andra filmen i trilogin. Har tyvärr drygt 600 sidor kvar av GRRMs
Drakarnas dans att läsa klart först.
Efter det blir det nog ett Tolkien-maraton med LotR-böckerna direkt efter
The Hobbit.
---
En sak jag har funderat över efter att jag såg filmen är Cate Blanchetts karaktär, Galadriel. Hon måste ju vara hur gammal och mäktig som helst! Kan läsa folks tankar och få till och med Saruman att vara tyst och lyssna på vad Gandalf har att säga. (
http://www.youtube.com/watch?v=O7Eidvq4Frk ) Minns henne från
Sagan om Ringen - Härskarringen och där var hon en slags mystisk, mäktig drottning över skogsriket där "the fellowship" passerade. Måste finnas en ganska intressant bakgrundshistoria till den damen.
Galadriel är verkligen intressant och även en av mina favoritkaraktärer även om hon inte dyker upp mycket. Hon är så oerhört facsinerande och har spelat en stor roll i alla saker som hände i Midgård särskilt under den Tredje Tidsåldern.
Hon "föddes" under "Years of the Trees" en period som varade flera "ages" (Bilbo och Lord of the Rings sker under den tredje tidsåldern i "Years of the Sun som kom efter YofT). Hon hade lite hyss för sig under första och andra tidsåldern. Det som är värt att nämna är väl att hon inte spelade någon stor roll i Morgoth's fall, utan höll sig undan för hon trodde inte att Eldars kunde förgöra honom.
Hon fick lite barn och blev även farmor till Arwen under Andra Tidsåldern. Hon fick ringen Nenya som "the powers of her ring were protection, preservation, and concealment from evil."
I Tredje tidsåldern visar hon verkligen framfötterna när hon startar The White Council och vill ha Gandalf som ledare. Naturligtvis blev Saruman arg över detta och ville inte ha sin auktoritet ifrågasatt. Hon lät The Fellowship stanna under Lothloriens tak (?) när de passerade igenom. Lät Sam och Frodo kolla i hennes spegel och blev även testad när hon blev erbjuden Ringen av Frodo. Hon skickade Gwaihir till Celebdil och klädde honom i vitt. Hon skickade även ett meddelande till Aragorn om Paths of the Dead och sa till Rangers of the North att ställa sig bakom honom så han kunde få hjälp till Minas Tirith. För att inte tala om att Lothlorien blev attackerat av Mordor arméer från Dol Guldur.
Sen kilade hon iväg för hon blev trött på Midgård. Oerhört intressant karaktär som verkligen spelar en stor roll i tredje tidsåldern och är väldigt underskattad.