Citat:
Ursprungligen postat av World Of Robots
Det är ju precis det jag gör, jag diskuterar inte filosofi eller religion. Jag diskuterar vad som fanns innan Big Bang. Det kan inte ha funnits en icke-existens, eftersom något inte kan uppkomma ut en icke-existens, för det finns inget som kan sätta igång någon process, inget som kan låna energi, inget som kan göra något.
Så. Om det inte kan ha funnits en icke-existens så måste det ha funnits något. Ett slags vacuum har Quantilho försökt få fram mellan alla förolämpningar. Visst, jag är helt med på det. Men då reser sig plötsligt frågan om vad detta slags vacuum befann sig i eller hur det existerade. Och det leder ju till frågan vad som fanns innan detta vacuum, eller rättare sagt hur det skapades. Var det oändligt? Har det alltid funnits? Om det nu var oändligt, hur kunde det då sluta genom Big Bang, något oändligt har ju ingen början och inget slut? Osv osv.
Jag är ingen naturvetenskapsforskare, men jag är inte trög heller.
Okay, återligen igen ber jag om ursäkt men jag blir så trött på alla som diskuterar religion, filosofi etc då jag finner det fullkomligt löjligt i denna tråd. Gå istället till respektive forum eller merga ihop dem.
Jag kan inte tala för quantilho, jag kan tala för såsom jag förstått det. Om du läser mina föregående svar så får du svar på ditt sista stycke.
Följdfrågor etc finns såklart, men här diskuterar vi i regel det som var innan big bang.
Såsom jag uppfattat att det var är att (förkortat, förklaring i mina tidigare inlägg):
"ingenting" > (i detta ingenting existerar inte tiden, utan uppkommer samtidigt som kvantflux, även rum gör det.)
Kvantflux ~ (spontant lån av energi från ingenting) >
Bigbang >
Idag.
Ber återligen igen om ursäkt för Ev. påhopp!
MVH!