Jag testade att göra fetaostfyllda nötfärsbiffar,rostad potatis och ratatouille till min flickvän i fredags.
Detta var första gången jag testat o göra egna biffar men resultatet var mycket lyckat! Biffarna var väldigt "simpla" har ni några tips på hur jag kan få dem ännu godare?
Biffarna gjorde jag den här gången på
400gram nötfärs
150gram fetaost
2 ägg
salt o peppar
Kan ge hela receptet som tips eftersom det här ändå är en förslagstråd (men har någon något förslag på biff förbättring, skriv!

)
Väldigt enkel måltid, det tar lite tid bara.
Biffarna som ovan.
ratatouille
1 st röd paprika
1 st grön paprika
1 st gul paprika
2 st gul lök(ar)
1 st aubergine
1 st zucchini
2 burkar krossade tomater (den ena örtkryddad, den andra chili)
3 msk olivolja
3 vitlöksklyftor
lite socker
Biffsmeten är bara att blanda ihop och röra om, det kommer se ut att vara riktigt mycket fetaost för lite färs, men det blir bra ändå! Jag ställde den i kylen i hopp om att bli lite mer lätthanterlig vid stekningen medens jag gjorde i ordning ratatouillen. För ratatouillen är det bara att skölja och skära upp alla grönsaker, börja fräs vitlöken och gullöken när det började lukta stektlök lade jag till resten av grönsakerna och lät dem stekas en liten stund innan jag hällde i de krossade tomaterna. Låt detta koka i minst 30 min under lock. Tydligen ska det vara gott att låta ratatouillen stå i kylen över natten. Men den var riktigt god att äta varm som sås och grönsaksmix direkt till biffen o potatisen.
rosta potatisen på 180grader i ca 40 min, bara skära upp potatisar i rimlig o liknande storlek och in i gunen. (Jag smorde plåten med lite vitlökssmör för lite mer smak till potatisen, kanske lite onödigt då ratatouillen har en rätt stark vitlökssmak).
edit* tilllagningssätt