Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-10-03, 17:37
  #1321
Medlem
HerrVits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dePaul
Det finns otaliga varianter på kycklingsoppa. Allt från fransk till mellaneuropeisk och asiatisk. Frågan är vilken du föredrar .
*recept*

~Paul~
Tack så mycket, det låter som en god soppa. Återkommer med resultat!
Citera
2010-10-03, 17:38
  #1322
Medlem
dePauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrVit
Tack så mycket, det låter som en god soppa. Återkommer med resultat!
Lycka till!

~Paul~
Citera
2010-10-04, 22:39
  #1323
Medlem
Gustaas avatar
Jag testade att göra fetaostfyllda nötfärsbiffar,rostad potatis och ratatouille till min flickvän i fredags.
Detta var första gången jag testat o göra egna biffar men resultatet var mycket lyckat! Biffarna var väldigt "simpla" har ni några tips på hur jag kan få dem ännu godare?

Biffarna gjorde jag den här gången på
400gram nötfärs
150gram fetaost
2 ägg
salt o peppar

Kan ge hela receptet som tips eftersom det här ändå är en förslagstråd (men har någon något förslag på biff förbättring, skriv! )
Väldigt enkel måltid, det tar lite tid bara.

Biffarna som ovan.

ratatouille
1 st röd paprika
1 st grön paprika
1 st gul paprika
2 st gul lök(ar)
1 st aubergine
1 st zucchini
2 burkar krossade tomater (den ena örtkryddad, den andra chili)
3 msk olivolja
3 vitlöksklyftor
lite socker

Biffsmeten är bara att blanda ihop och röra om, det kommer se ut att vara riktigt mycket fetaost för lite färs, men det blir bra ändå! Jag ställde den i kylen i hopp om att bli lite mer lätthanterlig vid stekningen medens jag gjorde i ordning ratatouillen. För ratatouillen är det bara att skölja och skära upp alla grönsaker, börja fräs vitlöken och gullöken när det började lukta stektlök lade jag till resten av grönsakerna och lät dem stekas en liten stund innan jag hällde i de krossade tomaterna. Låt detta koka i minst 30 min under lock. Tydligen ska det vara gott att låta ratatouillen stå i kylen över natten. Men den var riktigt god att äta varm som sås och grönsaksmix direkt till biffen o potatisen.

rosta potatisen på 180grader i ca 40 min, bara skära upp potatisar i rimlig o liknande storlek och in i gunen. (Jag smorde plåten med lite vitlökssmör för lite mer smak till potatisen, kanske lite onödigt då ratatouillen har en rätt stark vitlökssmak).





edit* tilllagningssätt
__________________
Senast redigerad av Gustaa 2010-10-04 kl. 22:52.
Citera
2010-10-09, 21:08
  #1324
Medlem
Salgouds avatar
Jahapp då behöver man lite tips! Ska på lite av ett knytkalas imorrn, där man ska ta med sig ca 2 portioner av något mumsigt. Dock måste det även vara nyttigt och jag har fått totalt hjärnstopp, kan inte komma på något!

Helst ska det inte vara allt för dyrt, och gärna vegetariskt (men det är inget krav, fisk går dock bort helt). Några idéer?
Citera
2010-10-09, 23:49
  #1325
Medlem
När jag gör biffar brukar jag ha ner lite fransk senap samt soya. Soýan ger (enligt mitt tycke) en härliga sälta och senapen ger det en god smak.

Jag föredrar att steka biffarna ganska kort. Dvs. så att de absolut inte är genomstekta.
Citera
2010-10-11, 22:56
  #1326
Medlem
Salgouds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Salgoud
Jahapp då behöver man lite tips! Ska på lite av ett knytkalas imorrn, där man ska ta med sig ca 2 portioner av något mumsigt. Dock måste det även vara nyttigt och jag har fått totalt hjärnstopp, kan inte komma på något!

Helst ska det inte vara allt för dyrt, och gärna vegetariskt (men det är inget krav, fisk går dock bort helt). Några idéer?
Här fick man då ingen hjälp inte! Det blev iaf Sher Ping Pancakes, och det tycker jag att någon annan borde testa också (därav svarar jag på mitt eget inlägg). Mycket mumsigt.
Citera
2010-10-12, 11:28
  #1327
Medlem
tepss avatar
Hejsan hejsan hallå !
Jag har nu gått igenom mitt skafferi och frys för att ta reda på hur jag ska laga mina middagar denna månaden.
Jag tänkte skriva vad jag har hemma och tar gärna emot förslag på olika maträtter och vad för tillbehör som kan kombineras med dessa.

Citera
2010-10-12, 14:04
  #1328
Medlem
Förslag för matlagning idag.

Fransk Laxlåda (Öring passar också bra)

3-4 pers

Ingredienser:
1x Lök
1x Purjolök
2x Äpple
1x Burk Crème fraîche
2x msk Dijon senap
300-400g lax

Detta är väldigt simpelt recept, serveras med kokt potatis vid sidan om. Har själv hittat den på nätet men följer aldrig receptet rätt av så rekommenderar att impovisera ifall ni önskar. (lägger själv till mer grönsaker, lite söt senap osv)

Skär upp 2x2cm bitar av grönsakerna och fisken(fisken överst) , lägg i formen, blanda Crème fraîche och senap i en separat bunke, smaka av tills du får en behaglig smak. Häll sedan över "senaps såsen" över alla grönsaker och fisken.

Sätt ugnen på 220-230C i ca 20 minuter.

färdigt!
Citera
2010-10-12, 17:54
  #1329
Medlem
htdgs avatar
Jag har:

2 ägg
smör
2 morötter
4 potatisar
grönsaksbuljong
1 gul lök
tomatpuré
ca 1 dl mjölk
en bit parmesanost

diverse kryddor
soja
havregryn
sphagetti
jasminris


Vad ska jag laga idag?
Citera
2010-10-12, 17:56
  #1330
Medlem
dePauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av htdg
Jag har:

2 ägg
smör
2 morötter
4 potatisar
grönsaksbuljong
1 gul lök
tomatpuré
ca 1 dl mjölk
en bit parmesanost

diverse kryddor
soja
havregryn
sphagetti
jasminris


Vad ska jag laga idag?
En trevlig höstsoppa med klimp.

~Pau~
Citera
2010-10-12, 18:04
  #1331
Medlem
htdgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dePaul
En trevlig höstsoppa med klimp.

~Pau~

Klimp?
Citera
2010-10-12, 18:32
  #1332
Medlem
dePauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av htdg
Klimp?
Ja. Du nämnde ju att det fanns ägg, mjölk, parmesanost och smör. Jag förmodar att du också har salt, peppar och mjöl hemma. Dessa ingredienser är allt som behövs till att laga trevlig klimp som du kokar i soppan (på slutet) tillsammans med de grönsaker som du har samt tomatpurén. Lite åt minestrone-hållet.

Du skulle dessutom kunna laga Spätzle på samma ingredienser som till klimpen. Den enda skillnaden är att Spätzle är lösare i konsistensen och dropptillsätts till själva soppan med hjälp av ett t ex ett rivjärn. Det finns förståss riktiga spätzeljärn men ett sådan har du garanterat inte hemma: http://i5.photobucket.com/albums/y16.../Sptzeljrn.jpg

Järnet på den här bilden är mitt eget. Det finns otaliga varianter med varierande storlek på hålen. På det viset erhåller man olika storlekar på Spätzlen.

~Paul~
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback