Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2006-11-29, 03:44
  #1
Medlem
unmercifuls avatar
Jag tänkte berätta om mitt möte med den ännu, ganska okända drogen 4-aco-dipt.
Kvinna, 18 år, 180 cm, vikt 69.

Då var det så att detta var ju absolut tvunget att testas när jag hörde om effekterna det skulle ge. Hallucinogent och mycket kroppsliga effekter.
Vi var tre stycken glada själar som självklart kom på att denna tråkiga kväll var ett ypperligt tillfälle att testa vad dem gick för.
Först vart ju filmvalet självklart Alice i underlandet, den tecknade versionen från 1951.
Så vi stoppade i oss en var först för att sedan ta en till. Mina vänner stannade där, men efter 30-40 min kände jag fortfarande ingen kännbar effekt, mest att det ryckte lite i kroppen och att allt började bli lite roligare. Så jag stoppade i mig en till.

För att vara helt ärlig minns jag verkligen inte allting, det var en väldigt omfattande upplevelse.

Ungefär en timme i filmen tycker jag att den blir för intensiv, med alla färger.
Och jag mår lite illa, känner att det kanske är dags att lägga sig ned på den väl förberedda madrassen och sjunka in i wonderland.
När jag kom upp ur soffan så börjar allt blinka skitmycket, och jag känner en VÄLDIGT intensiv känsla i hela kroppen, som vågor av värme och kyla.
Sen så lägger jag mig på madrassen och blundar. När jag gör detta dyker det upp riktigt psykadeliska snygga mönster i alla möjliga former!

Plötsligt, när jag öppnar ögonen. NU jävlar, nu är det sjöslag på gång, jag känner genast att de kakor som låg på en tallrik nu var skepp som var redo att sättas till sjöss för att utrota allt annat som finns på golvet.
Sjöslaget pågår kanske runt 10 minuter när jag i alla andras ögon i princip ligger på golvet och kravlar runt med ballerinakakor och muttrar något.
Själv ser jag kaptener och allt möjligt!

Men de kroppsliga och hallucinogena effekterna var inte bara bra.
Jag spydde även väldigt mycket, iofs var det en ganska kraftig dos för den som tar det första gången. Men jag vart även rädd och de "djupare" tankarna tog över ett tag.
Men så var det kanske bara 30 minuter, när storpeaken var.
Efter det satt vi och fnissade och pratade massor och läste ur "Äldreomsorgen i övre kågedalen" vilket är en väldigt rolig bok.

Sammanfattningsvis så rekommenderar jag drogen, men att kanske börja med 2, och vänta där minst två timmar innan man tar tre. För att slippa överraskningar!
Citera
2006-11-29, 12:06
  #2
Avstängd
b0sses avatar
1 tablett? hur många mg var dem på?

när jag hade 4-aco-dipt för nått år sen fick jag knappt effekt av 6st.. fick käka 10st = 100mg för att få ordentlig effekt å då kan vi ju snacka om att jag fick sneis of a life time
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback