Citat:
Ursprungligen postat av ubersanta
Men när det gäller land och natur, vems är äganderätten? Hur bestäms detta?
Ägandet bör härledas från människans (individens) rätt till sig själv, till sitt eget liv. En konsekvens av detta är att vi bör äga konsekvenserna av vårt agerande, tex frukterna av vårt arbete.
I strikt "nyliberal" mening är det inte markytor eller atomer man äger, men det finns ändå rationella försvar för ägande av villatomter, fiskevatten, skogsfastigheter, etc.
Att odla upp en bit mark är arbete, men det är själva odlingen och dess skörd som är det faktiska resultatet - inte markytan i sig. Markägande är en lösning på detta. Då blir det en koppling mellan odlingen och dess geografiska utbredning. På så sätt skyddas ditt arbetsresult och det blir goda incitament för att vårda och utveckla, snarare än skövla och förstöra.
Eftersom vi även behöver planera för framtida arbete är markägande en bra lösning även
innan det finns något arbetsresultat på plats.
Citat:
Om vi nu skulle gå över till ett liberalt samhälle, då har de som äger mark ett enormt försprång.
Jämfört med vad? Vackra, seende, kompetenta och kopparägare har också ett försprång (jämfört med fula, blinda, inkompetenta och de som saknar koppar).
Vad har detta med något att göra? Omfördelning kan ju socialister eller socialliberaler tvinga fram även om man utgår från denna syn på ägande.
Citat:
Just nu äger staten mest land i sverige. Hur skulle denna fördelas? Högstbjudande?
Ja, det är ingen dum lösning, eftersom marken bör tillfalla de som värderar den högst. Det tjänar vi alla på på två sätt. Dels får "vi" in maximalt med pengar vid försäljningen (intäkterna bör gå till skattesänkningar eller direkt till medborgarnas konton), och dels är det de som kan producera mest värden med marken som kommer att bruka den.
Citat:
Skulle vi ha kvar allmän mark, eller skulle det vara tvingat att ägas kollektivt av en "intresseorganisation" som vill bevara den fritt för alla.
I den mest renodlade formen av nattväktarstat (och med anarkokapitalism) skulle det vara förbjudet för staten att äga mark eller företag. Äganderätten är en individuell rättighet.
Det skulle dock alltid finnas "allmän" mark i betydelsen "mark där alla får vistas" eftersom det ligger i ägarens intresse i många fall (tex vägar, marknader, torg), eller för att det inte spelar någon roll (som vissa skogar, ängar, mm).
Citat:
Mark är heller ingen marknadsmässig vara i den bemärkelsen att det uppkommer mer hela tiden (jo, till viss del med vulkaner, etc - men ni förstår).
Materia i allmänhet tillkommer inte heller, utan omformas bara. Det är dock inte atomerna i sig man äger, utan den form de får av vårt arbete. Själva innehavsrätten till en Mp3-spelare eller mark skall man egentligen betrakta som en slags praktisk tillämpning av den mer grundläggande härledningen av ägandet (arbetsresultatet).
Citat:
Alltså är det ett nollsummespel. Alltså gäller inte samma konkurrensvillkor som i den fria marknaden.
Vad spelar det för roll om en resurs är ändlig eller "oändlig"? Det finns inga oändliga resurser, men ju mer ändliga de är, desto viktigare är det med äganderätter. Detta ser vi tydligast i form av miljöförstöring av ickeägda resurser, utfiskning, oansvarig skogsskövling, luftföroreningar, etc.
Citat:
Vi ser ju hela tiden att stora aktörer på marknaden jämnt expanderar sig. Köper upp nystartade företag och på det sättet tar nya marknadsandelar.
Vi ser också stora aktörer som köps upp och styckas, eller går i konkurs och små företag som växer sig stora eller misslyckas. Det är bra att de bästa blir större och de sämsta försvinner. Det är en av styrkorna med en fri ekonomi.
Citat:
Ett företag försöker ju får så stor del av marknaden man kan (microsoft är ett bra exempel). Därför skulle mark och landägande ha en enorm betydelse i ett liberalt samhälle.
Du menar att dagens samhälle kännetecknas av att en stor del av BNP förutsätter markutnyttjande? Välkommen ut ur jordbrukssamhället! Året är 2007!
Citat:
Vad förhindrar naturliga monopol inom mark- och landägande?
Det är
statliga monopol som är av ondo. Om en enda jordgubbsodlare är bättre än alla andra (och alla konsumenter håller med) är det bara bra om han äger alla jordgubbsodlingar. Mark i sig blir inget monopol om det går att ändra användningen av en markplätt och det finns fler än en markägare i världen (men inte).