Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-11-22, 23:53
  #13
Medlem
Konrad Haifas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av secchioncello
Det där med vitsandet, goa gubbar och Ada och Kal gällde kanske på 40-talet. Persionifierades väl främst av Sten Åke Cederhök, som egentligen kom från småland.

Ingvar Oldsberg, Lasse Kronér( ), Tomas von Brömsen, Galenskaparna, Lasse Brandeby...

Finns fortfarande många som promenerar på en smal kant mellan att vara profiler och landets ledande byfånar.
Citera
2006-11-23, 01:55
  #14
Medlem
Utan att ha kollat bakgrundsfakta lär väl också det strategiska läget spelat in med understödjande bondesamhällen såsom Ale bl.a.
Citera
2006-11-23, 22:26
  #15
Medlem
Tjennstroums avatar
Ja det är klart. Älvsborgs fästning låg ju nära.
Citera
2006-11-24, 02:28
  #16
Medlem
Då Carlstens fästning är klart den mest magnifika.
Citera
2006-11-24, 07:25
  #17
Medlem
Tony Cliftons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carradine
Om jag inte minns fel så grundades Göteborg på kusten eftersom man behövde en handelsplats västerut, har även hört att man tvångsförflyttade människor dit från områdena runt Göteborg för att befolka staden.

Staden är inte särskilt gammal heller vilket man ser genom att kolla på stadsplaneringen, raka gator och avenyer rakt igenom och det tyder att den är byggd efter man kom fram till konceptet stadsplanering.
Ska också tilläggas att på den tiden Göteborg grundades så var både Halland och Bohuslän danska (bohuslän var egentligen norskt, men norge ingick vid denna tiden i det danska riket och styrdes av en dansk vicekung som satt i Kristiania (det gammla namnet på Oslo). Området har varit utsatt för flera belägringar av danskarna och dessa har även intagit älvsborgs fästning två gånger, vilken Sverige fick betala stora pengar för att få tillbaka...

Citat:
Älvsborgs lösen, de lösesummor? som Sverige vid två tillfällen betalade till Danmark för att få tillbaka fästningen Älvsborg vid Göta älvs mynning, det dåvarande Sveriges enda öppning mot västerhavet. Detta skedde år 1570 och år 1613.
citat:susning.nu
Här finns lite att börja med:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Göteborg#Historia
http://sv.wikipedia.org/wiki/Lödöse
http://sv.wikipedia.org/wiki/Nya_Lödöse
http://sv.wikipedia.org/wiki/Älvsborg
http://sv.wikipedia.org/wiki/Nya_Elfsborg
Citera
2006-11-24, 12:27
  #18
Medlem
Ankdammsmans avatar
Göteborg grundlades för att svenskarna tröttnade på att Lödöse brann ned och Älvsborgs fästning kapitulerade så fort danskarna kom i närheten.

Speciellt Älvsborgs andra lösen var en nationell katastrof som nästan ruinerade Sverige. Men juten fick tillbaka med ränta 45 år senare.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback