Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2006-11-16, 00:47
  #1
Medlem
Hej, nu är det så att detta är min första tripprapport, och vill helst inte ha klagomål om den inte skulle bli särskillt bra, som den antagligen inte blir första gången.

Vikt: 95Kg Steroider
Längd: 185cm



Tänkte berätta om vad som hände tidigare idag när jag för första gången snortade sub.


Dagen började med att jag vakna klockan 16.30 vilket är normalt för en dåre som jag, drog på mig lite kläder och fick efter 2-3 öl ett sms från min polare som vi kan kalla Johnny bravo eftersom att dom har ungefär samma IQ.

I sms:et stog det att han hade fixxat lite Subutex, För Johnny bravo gillar inte att jag alltid klagat på "neråt droger", så nu skulle han bevisa att det kan va drag i det med. Jag gillar inte Neråt för att det inte passar min livsstil, men det vet ju inte Johnny bravo, och det behöver vi inte gå in på här heller.

När vi varit ute och vandrat ett tag såg vi ett Café som såg trevligt ut, så vi bestämde oss för att dra in där, fixxa en lina och dricka lite kaffe.

Så när vi väl var där inne, la idioten bara fram ett ganska stort ovalt piller och krossade mitt inne på Cafét vilket gjorde mig extremt nojig, och eftersom att jag aldrig tagit sub innan, trodde jag allt var till mig, så jag böjde mig fram snabbt som fan o drog upp allting innan bravo/folk förstod vad som hände.

Sen kollade jag på bravo och han såg ganska chockad ut så jag frågade honom vad problemet va, Då såg jag att bravos hudfärg började bli illröd i ansiktet, men han såg fortfarande ut som luffarn här -> .

Då hörde jag bara ett konstigt läte från Johnny bravos mun,
- Idiot, du kan inte ta en hel ensam, särskillt när du aldrig tagit sub innan,

sen sa han att det kan vara överdos, men Johnny bravo var inte säker så han ringde några snubbar han fick det av, som inte heller visste, så sket vi helt enkelt i det, eller jag iaf, Johnny bravo blev nojjig som helvete o tjata sin skit, så ja ska håll käft och skit i kaffet, vi drar hem till mig, pallar inte me om socitets nissen vid disken ringer byling, så jag får problem igen.

Hemma:

När vi väl kommit in genom dörren, gick johnny på toan, jag däremot var så trött så jag la mig i sängen, inte trött som efter 1 veckas tjack, utan mer Obehagligt än det, för nu började magen göra ont med, och jag har aldrig varit så jävla trött i hela mitt liv.

Sen började allt ljud jag hörde utifrån bli mysko, och ögona gick runt som helvete i sovrummet, sen när jag kollade på min tavla, som det är en brud på, såg jag helt plötsligt ett gäng ansikten som inte såg särskillt trevliga ut, så jag höjde helt enkelt min högerarm och pekade leende finger åt dom.

Då började dom långsamt komma ut ur tavlan, då var den inte längre nått leende på mina läppar utan istället en feg, helförskräckt min i ansiktet.

Då kom Johnny tillbaka och när jag kollade på honom och sen på tavlan igen var idioterna borta, och bruden tillbaka. Han undrade vad felet var och ja sa inget och la mig för att sova, så jag sa till han att han fick gå hem.

Då jävlar bröt helvetet loss! monster och vetifan vad det var för dynga runomkring mig, den enda idioten värre än den andra kom gående ut ur tavlan i rummet, och alla ställde sig och stirra på mig, sist men inte minst kom exorcist kärringen ut genom tavlan, ställde sig framför mig och sa hej.

Eftersom att jag hatat den jäveln sen jag var yngre, slog jag till kärringen så hon flög tillbaka in i tavlan, dom andra bara stog där och stirrade på mig som dom gjorde innan,

jag kände hjärtat slå som ett duvhjärta ungefär, och det är fan inte långsamt.
Jag drog mig närmare och närmare mot väggen, bort ifrån dom jävlarna, och kände mig helt paralyserad, det enda jag kunde göra var att dra mig mot väggen. väl emot väggen, ringde telefonen, jag svarade och hörde en röst som sa: VAKNA!, VAKNA FÖR HELVETE LAKE!

Sen vaknade jag på Cafét som jag och Johnny satt på innan vi gick hem till mig, och jag hade tydligen somnat inne på Cafét efter att jag hade snortat Subutexen.

/Detta kanske inte ses som en tripp för några, men jag kan svära på att det kändes verkligt till 100%, och jag vetifan om jag sov, eller bara blundade och hallucinera.

Och nu kommer frågan jag har att ställa till några erfarna galningar från Flashback: Hallucinerade jag eller hade jag en extremt verklig Lucid dream?

OBS: Är fortfarande en aning hög nu när jag skriver, så vet inte om ni kommer förstå er på allt, om det är krångligt så hoppa över, själv tycker jag den verkar rätt ok iaf.

Om ni inte vet vad Lucid dream är så kan ni läsa om det här:

http://susning.nu/susning.fcgi?actio...Lucid_dreaming
Citera
2006-11-16, 01:16
  #2
Medlem
Heoreas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lake_
...

hallucination eller inte, flippat lät det i vilket fall som helst. Det du drömde (eller vad det nu var) lät ju inte vidare mysigt, så det kanske var tur att det inte blev helt verkligt i alla fall
Citera
2006-11-16, 01:25
  #3
Medlem
StorMammas avatar
Flyttas till tripprapporter... // MoD.
Citera
2006-11-16, 02:15
  #4
Medlem
Bullsquids avatar
Jävligt nice rapport men vad hände efter du tagit så jävla mycke sub ang överdos o så? klara du dej ok eller? mådde du inte dåligt som fan sedan när det börja gå ur?

jag överdosera sub en gång och det va rena helvetet sedan ...fick åka abumlans til akuten för jag knappt kunde andas och spydde var 5e min
Citera
2006-11-16, 10:11
  #5
Avstängd
JuLL_s avatar
Haha

Undra vem Jonny Bravo kan va?
Citera
2006-11-16, 10:13
  #6
Avstängd
JuLL_s avatar
Blöö

Han Hade Lite Problem Med Stavningen på datan igår kväll iaf:P
Citera
2006-11-16, 11:18
  #7
Avstängd
Diazepams avatar
1. En liten överdos på sub är inte farligt på samma sätt som med andra opiater, där man slutar andas och dör. Det händer inte på sub om inte några speciella omständigheter föreligger. Så någon fara var du inte i, men nästa gång du snortar grejor som du inte käner till effekterna av så kan det ju vara bra o ta det lite lungt.

2. Lucid dream inte hallis. Man noddar av och drömer massa skit helt enkelt. Eftersom man somnar och vaknar om vart annat så blir det ofta ganska klara men ombytliga drömar. Speciellt drömarna att man gör något, går någonstans, träffar någon osv är vanliga.
Är dock förvånad att du kommer ihåg något, 8mg är mycket för en som är grön.

3. Som jag nämnde i en annan tråd, så kan man snea på allt inklusive opiater/opioider.

Tippar på att du känner dig lite seg just nu
Citera
2006-11-16, 19:46
  #8
Medlem
DreamRs avatar
Förstår inte att folk kan tycka att en rapport som denna är bra. Sen får man intrycket av att du är en riktig "tuffing" som kallar allt och alla för "idioter" och pekar finger och har dig.. fast det är ju en annan femma.. Rapporten får iaf 1/5 då du inte verkar ha lagt ner särskilt mycket tid på den!
Citera
2006-11-19, 18:41
  #9
Medlem
Jugzs avatar
Subutex är förmodligen den sämsta skit jag har prövat. Nu ska dock tilläggas att jag inte är något fan av opiater över huvud taget men just Sub tycker jag är extra äckligt.

Osäker som tusan på hur mycket jag tog men effekten blev enbart att jag satt i soffan och kände mig 1000 kg tung och inte kunde snacka. 3 polare hade tagit, en var ren. Han försökte snacka med mig hela tiden men jag kunde inte svara. Kände mig som en paralyserad grönsak. Otäckt, värdelöst!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback