Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-30, 09:17
  #121
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ett kadaver
Trodde den här tråden skulle vara fylld med hemskheter men man blir ju ordentligt förvånad när allt bara är "min polare sa" eller "läraren på min skola berättade". Finns det verkligen inget verifierat?

Kanske bättre du läser här i så fall i revisionism forumet. https://www.flashback.org/t493794
Citera
2012-03-30, 09:58
  #122
Medlem
Skogsbrandens avatar
Jag är närmast övertygad om att Mengele att majoriteten av de hemskheter han påstås ha utfört är bluff och båg med syfte att smutskasta honom samt den ideologi han företrädde.

Det finns ju ganska logiska argument till varför hans experiment inte ens skulle ha varit av intresse för tyskarna eller ens han själv.
Varför skulle de tyska nazisterna ha velat kunna förändra ögonfärgen (dessutom på judar) när de visste att det förekom naturligt hos de germanska folken och därför istället borde ha varit mer intresserad av s.k. rasförädling?

Att han skulle ha utfört vivisektioner på människor utan bedövning ställer jag mig också högst tveksam till. Vivisektion är ju en utmärkt handling att tillskriva någon man vill att folk ska hata.

Det blir dessutom inte bättre att jag inte någonstans kan hitta några vettiga källor för hur man kommit fram till att Mengele utfört dessa ingrepp på människor. Utöver vittnesmål så finns det öht inga fysiska bevis för att dessa experiment skulle ha genomförts vad jag kan förstå.

Påstenden likt detta nedan känns inte ens trovärdiga;
"Known as Angel of Death. Also referred to as "der weisse Engel" (The White Angel) as when he stood on the platform inspecting new arrivals, and directing them to the left or right, he evoked the image of a white angel."

Mengele skulle alltså ha väntat på plattformen för nyanlända judar i Auswitsch för att dirigera dem i olika riktningar beroende på vilka han ville skulle dö respektive inte dö, antagligen för att utföra experiment på de friska individerna. Det känns oerhört långsökt och är förmodligen ingenting en seriös vetenskapsman skulle ha ägnat sin tid åt, om det nu överhuvudtaget skedde bör det rimligtvis ha varit någon eller några soldater som antogs det jobbet.

Andra påståenden likt dessa känns också absurda, vilket de förmodligen är också;
"Also said to have drawn a line on the wall of the children's block between 150 and 156cm (5ft to 5ft 2in) from the floor. Then sent those whose heads could not reach the line to the gas chamber."

Varför skulle han ens ha brytt sig om judarnas längd för de experiment han påstås ha utfört? Var det inte den germanska rasens välbefinnande som var viktigast?
Det hade faktiskt känts mer trovärdigt om det var tyska barn det handlade om.

"För att befria en av lägerbarackerna från löss lät han gasa ihjäl de mer än 700 kvinnor som vistades i baracken."

Att gasa en barack i en miljö där många människor vistas kräver en del försiktigthetsåtgärder (för jag kan inte tänka mig att de dödsnazistiska läkarna sket i sin egen hälsa), de är varken lätt eller ofarligt att använda sig av gas i en så pass otätad miljö. Förmodligen användes i så fall dessutom klorgas vilket gasmasker inte ens kan filtrera bort, speciellt inte på 1940-talet.

Jag vill avsluta med att säga att jag inte tvivlar på att Mengele utförde experiment på fångar, även vad som kan ses som kontroversiella sådana, det jag tvivlar på är alltså att han skulle ha utfört så efterblivna och samtidigt hemska experiment som det påstås.

Det jag efterfrågar är en mer nyanserad syn på historien, att man inte kastar skit hit och dit utan att faktiskt ta reda på fakta. Tar man USA som komparation till tyskarna har de många gånger utfört exeperiment med gifter och droger på egna soldater, vilket i vissa fall har skett utan deras kännedom.
Det har med all säkerhet begåtts betydligt mer horribla handlingar i medicinskt syfte än de Mengele faktiskt utförde.
__________________
Senast redigerad av Skogsbranden 2012-03-30 kl. 10:00.
Citera
2012-03-30, 10:08
  #123
Medlem
Flydde han inte till någon liten stad i Argentina där han lyckades få en hel generation att föda tvilingar? Läst det för flera år sedan och skulle vara intressant om någon vet mer om detta påstående.
Citera
2012-03-30, 10:22
  #124
Medlem
Soterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av talvilover
Även om 90% av det han påstås ha gjort är båg var han ingen snäll herre i alla fall.


Nej, det var väl ingen som man skulle valt som husdoktor direkt. Jag har läst någonstans att han tömde en del människor på allt blod och ersatte det med koksaltlösning. Jag vet dock inte om det är sant.
Citera
2012-03-30, 10:23
  #125
Medlem
Skogsbrandens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BukTjack
Flydde han inte till någon liten stad i Argentina där han lyckades få en hel generation att föda tvilingar? Läst det för flera år sedan och skulle vara intressant om någon vet mer om detta påstående.
Ja, en latinamerikansk historiker påstår att han är orsaken till det.

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/ar...ar_2361807.svd
Citera
2012-03-30, 12:04
  #126
Medlem
HarmonicAces avatar
Då jag på Judiska Sjukhemmet i Stockholm haft förmånen att arbetat med flertalet av Mengeles f.d. "patienter" kan jag berätta om han var särskilt förtjust i tvillingar, då han kunde hämföra data mellan dessa. T.ex. hur mycket bensin injicerat intravenöst dödar en tvilling och stämmer det med mängden som behövs för att döda den andra.

Sedan så hysterektomerade han ganska friskt (opererade ut livmodern) på många kvinnor.
Citera
2012-03-30, 12:24
  #127
Medlem
Skrev en uppsats för många år sen om Mengeles experiment. Han experimenterade framförallt med: kastrering, abort, ihjälfrysning, könsbyten, tvångsinsemination, tvångssterilisering, injicering av droger etc.

Barn och tvillingar har jag förstått var de vanligaste försökspersonerna, han lurade ungarna med godis och leksaker och blev kallad "Onkel Pepe" av någon jävla anledning.
Citera
2012-03-30, 13:19
  #128
Medlem
Han är ju nog utan tvekan en av dom sjukaste människorna som har vandrat på denna planet..
Citera
2012-03-30, 13:30
  #129
Medlem
Skyggedanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballongdjur
Anledningen att han var intresserad av tvillingar var väl att han försökte komma på ett sätt att få tyska ariska kvinnor att föda 2-3 barn åt gången för att på så sätt öka den tyska befolkningen med dubbel hastighet?
Har inga källor på det, men har för mig att de sa det när jag besökte Auschwiz.

Det sa de till mig när jag besökte Auschwitz för några år sedan också. Han ville "knäcka gåtan" om varför vissa mödrar föder tvillingar. Tyvärr var han så långt ute och cyklade man bara kan vara och det tog väl en 10 år till innan man ens upptäckte DNA.

Citat:
Ursprungligen postat av napezyndrome
Josef Mengele gillade sitt arbete i Auschwitz där han fick bestämma över judarna liv. "Liv eller död", skulle juden in i gaskammaren eller inte. Han bestämde vilka som skulle få en död i gaskammaren eller bli experimenterad med. Därför fick han sitt smeknamn "Dödens ängel".

På mitt besök i Auschwitz berättade det att han fick öknamnet eftersom han på morgonen alltid stod utanför sitt kontor/laborator i en vit rock som fladdrade i vinden. Fångarna som skulle ut och arbeta passerade honom och han skiljde sig verkligen från mängden med sin vita rock.

Tydligen genomförde han också alla operationer utan någon som helst bedövningsmedel. Det är tortyr det.
Citera
2012-03-30, 13:31
  #130
Medlem
Fields avatar
Skulle vara trevligt om någon kunde backa upp de påstådda experimenten med bevis. Hörsägen är icke bevis.
Citera
2012-03-30, 13:41
  #131
Medlem
kjellouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BukTjack
Flydde han inte till någon liten stad i Argentina där han lyckades få en hel generation att föda tvilingar? Läst det för flera år sedan och skulle vara intressant om någon vet mer om detta påstående.

Såg en dokumentär på national geographic om just detta. Men enligt dem är det en myt http://news.nationalgeographic.com/n...l-mengele.html
Citera
2012-03-30, 13:49
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Field
Skulle vara trevligt om någon kunde backa upp de påstådda experimenten med bevis. Hörsägen är icke bevis.

Varsågod!

http://www.spectacle.org/695/doctors.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback