Citat:
Ursprungligen postat av Snövit
Med anledninga av Random_Fool
inlägg tycker jag att debatten förtjänar en egen tråd.
Om ni anser att en arbetsgivare ska ha rätt att diskriminera gravida varför tycker ni det?
Om ni inte anser att gravida ska diskrimineras varför tycker ni det?
Jag själv anser givetvis inte att arbetsgivare ska ha rätt att diskriminera gravida eller ens ha rätt att fråga om jag tänker skaffa barn innom den närmaste framtiden.
Varför ska arbetsgivaren ha rätt att diskriminera mot kvinnan när det börjar bli allt vanligare med även pappaledighet. På mitt jobb så är faktiskt pappaledigheten ett större problem än mammaledigheten. Den är ofta 3-6 månader och precis för kost för att det ska kunna gå att ta in och lära upp en vikarie. Mammsledigheten är ofta tidigare planerad och en så pass lång period att det inte blir problem för arbetsgivaren.
Ett till argument är att hela samhället skulle få enorma problem med en ännu lägre nativitet. Ett annat problem är att förstföderskorna också skulle bli äldre då fler skulle vänta med att skaffa barn. Äldre mammor orskar bl.a. större belatsning på sjukvården. Dessutom så blir feritliteten minskad vid högre ålder och så är vi tillbaka på nativitetsproblemet.
Frågan är enbart retorisk, på sättet som du ställer den snövit. Att
diskriminera någon är förstås alltid fel -- eftersom det i praktiken innebär mobbing mot en viss grupp människor på oskäliga grunder. Att en arbetsgivare som exv. arbetar i ett hårt vinstmaximerande företag med tight budget inte vill anställa en gravid kvinna kan därför inte ses som diskriminering. Det vore ungefär som att säga att jag bli diskriminerad eftersom jag inte får spela fotboll på A-lagsnivå.
Självklart ska dock kvinnor ha rätten till att föda barn utan att bli diskriminerade i arbetslivet. Det är här frågan blir brännhet. Kan det vara så att man helt enkelt får välja? Antingen satsar man stenhårt på karriär, som kvinna eller man, och då hamnar barnen i andra hand, eller också satsar man på båda, och då blir karriären under en tid lidande. Naturligtvis är det absurt att välja bort barn framför karriär, och de flesta skaffar förmodligen barn förr eller senare. Kvinnor är de som bär barnet och föder barnet. Under barnets första år så är kvinnan viktigare för barnet än för pappan. Det skäliga vore att mamman först blir mammaledig, därefter pappan. För båda är oerhört viktiga i barnets liv, men mamman är viktigare initialt.
Ibland så kraschar jobbet med de personliga ambitionerna. Det är löjeväckande att kräva att en liten företagare ska tvingas ha kvar en tjej som blir gravid. Jag anser att det är skälig grund att ge någon sparken för, det ska vara arbetsgivarens rätt att göra detta, men förhoppningsvis kan man bli anställd igen när barnet börjar bli självgående.