Citat:
Ursprungligen postat av Dänsken
Sitter i ungefär samma sits. Så jag undrar också om de går in och betalar lägenhet etc. För annars; resor
och hyra "

"
Nej kronan stöttar inte med hyror, de erbjuder fri logi utan förmånsvärde, men om man skaffar en bostad på arbetsorten så har man ju rätt att dra ifrån motsvarande summa från det totala beskattade beloppet. Dessutom så är man väll fortfarande berättigad till ett viss schablonavdrag per dag för mat/omkostnader då man arbetar på annan ort.
Förra NBG blev en ekonomisk succé för mig då jag vände på mynten och utnyttjade alla möjligheter. Inför deklarationen så ville skatteverket att jag skulle pynta in ca 7000kr till dem, jag vände och vred på allt och fick till slut tillbaka nästan 13000kr, alltså +20000kr.
Hade skaffat lägenhet på orten, drog av för alla resor kopplade till tjänsten och äskade om de schablonavdrag som gällde då. Vill minnas att de första 30 dagarna var 60kr/dag och resterande dagar 30kr/dag. Det fanns de som inte gjorde som jag och vackert fick pynta för att de inte orkade ta sig tid att utnyttja möjligheterna.
Man blir inte rik men om man håller omkostnaderna nere så gott det går med framförhållning (t.ex. hyra ut sin lgh i andrahand, säga upp parabolabonnemanget etc.), så kan man komma ifrån äventyret med en hälsosam summa pengar.
Om ni ska pendla, kolla redan nu vad ett månadskort, en 10-biljett eller liknande går på mellan din hemort och eventuell arbetsort, ha framförhållning så blir det inte en chock och dessutom betydligt lättare att fokusera på om man vill/kan eftersom man har mer klart för sig hur det ekonomiska kommer att te sig under en eventuell anställning.