Citat:
Ursprungligen postat av
retina
Jag gillar Peter Forsberg trots sitt PK-vurmeri. Han har förmodligen fått S-dna via modersmjölken. Man skulle ju kunna tänka sig att en S-entreprenör som Peter skulle gilla att betala skatt i Sverige. Men icke.
Enligt en artikel i AB (vill inte länka) från 2019 är Peter god för över en miljard kronor. Fint så.
Då är frågan varför jag ser hans tryne göra reklam för Synsam?
När har man tillräckligt mycket pengar - så man väljer att agera med värdighet och inte göra reklam för alla som hör av sig.
Frågan är väl varför man väljer Foppa överhuvudtaget, ingen (typ) född efter 2000 vet vem han är och det är ju knappt så att de födda på 1990-talet sett honom spela. D.v.s de unga har ingen relation till honom, och det är ju dem som är framtidens glasögonbärare. Mondo Duplantis hade trots sin ringa ålder och kanske inte lika stora allmänna kändisskap varit ett bättre val.