Nice me mycke tips, var in på Kebabhouse Vasagatan/Kungsgatan och köpte mycket riktigt mig en kebabb för 19.
Men inte utan tjafs, de fanns inte med på menyn nämligen.
Frågade killen i kassan om de hade kababb för 19, "näe" blev svaret, men sen frågade han i sin tur en annan lite äldre herre om "lov" att kränga en för 19 till mig, då funkade det

Lite drygt kanske att behöva gnata sig till bra pris, men satt ändå rätt sjyst den dan, då jag hade tvingats gått därifrån utan om de inte gett med sig.
I Malmö runt möllan fick man en falaffel-rulle för 5kr ett tag, runt 2002 tror jag mig minnas. Men en restaurang brann ner, sen var det slut på de bra priserna... Typ som i Södertälje nu 2006, sämsta pizzorna i landet, men likförbannat kostar de som 2 riktiga pizzor. Brinner visst där ibland också.
Ska kolla nått av de andra kebabb ställena också, men allt över 25 är ju rätt magstarkt om man inte baxnar av portioen, om man ser till vad som skiljer i kostnad för dom själva, mellan att servera portioner på ~5 hekto eller ~1 kg.
Ska man pröjsa över femtilappen för att stå å köa osv. på ställen utan duk, då ska man åtminstånde få lassa på själv tills man skäms.