Enligt mig hade det inget att göra med att någon var inavlad, utan något annat.
Vad får dig att tycka att tjejen är inavlad?
Edit: Inavlade svenskar som skriver korkade inlägg och hänger på Flashback förstår jag mig inte på.
Folk som läser allt bokstavligt förstår inte jag mig på.
Jäkligt bra film för övrigt. Man kan inte göra annat än dras med i historien och grabben är riktigt grym och speciell på nåt vis som gör honom intressant.
Lysande film, flera gånger bättre än American History X då den inte är lika didaktisk och moraliserande. Den här filmen är en nyanserad skildring av skinhead-kulturen; jag kunde iallafall sympatisera med Combo och de andra vid ett flertal tillfällen i filmen.
Skildringen av pojken berör och det öppnade slutet (plankat iofs av Traffaut och De 400 slagen) utelämnar konsekvenserna av det pojken varit med om.
Vad denna film explicit handlar om, är en ung pojke och hans förlorade oskuld. När filmen är slut har han växt och fått smakprov på vad vuxenvärlden innebär.
Berättandet i filmen utelämnar mycket åt publiken;
jag är t.ex. inte säker på varför Combo slår ihjäl Ska-killen, och om det var någonting planerat eller inte.
Combo dödar aldrig Milky, som är skinnskalle och inte "ska-kille" Han slår han dock jävligt illa pga. att Combo aldrig haft någon bra uppväxt medan Milky sitter och berättar hur bra han hade det i sin uppväxt, det handlade om ren avundsjuka
Men det är ju faktisakt precis så det var. Den ursprungliga skinheadkulturen hade ingenting med nynazism att göra även om somliga tror det.
ord! (och för helvete, det är ju helt uppenbart att majoriteten av filmens skins i _inte_ är rasister!)
Citat:
Ursprungligen postat av stötfarfar
Kan någon berätta vad filmen försöker säga när Shaun med argt ansiktsuttryck kastar iväg flagga i havet?
Det förstörde en stor bit av filmen för mig. Kanske missade ngn scen, vore bra om ngn kunde berätta
han har fått alla sina ideal krossade, allt han trodde på har visat sig vara en bluff. den kulturen (skin-kulturen) som tog honom in, gjorde honom till en vän, någon att ta på allvar, var i slutändan samma kultur (lite förenklat här) som dödar, eller nästan dödar, en av hans bästa vänner. allt han vill var att ha kompisar, lyssna på musik och klä sig coolt, konsekvenserna av detta blir den brutala misshandeln av en av hans vänner. han lämnas desillusionerad och vilsen och kastar symbolen för den rörelse som han trodde på och som förrådde honom (och dödade, nästan dödade?, hans vän) - flaggan - i havet.
(filmen är för övrigt en återberättelse (och kanske uppgörelse) med regissörenens egen uppväxt..)
Riktigt bra film tycker jag, har väl kanske inte så mycket att tillägga mer än vad som redan sagts, och frågan är väl var det ens leder att diskutera en film öht. Det är ju upp till var och en hur de uppfattar och ser den.
För mig var den hursomhelst bra och klart sevärd.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!