Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2006-09-17, 16:47
  #1
Medlem
Mahhbechhs avatar
Ja, som rubriken lyder så undrar jag om det är olagligt att provocera fram ett självmord?

Lätt och simpel fråga.
Citera
2006-09-17, 16:56
  #2
Medlem
Din rubrik --> CopyPaste --> Google --> Första träffen...

Utgår från att du skrev för diskussionens skull, och jag tror inte heller man får uppmuntra någon till det. Men tänk om det är en ärlig åsikt? Typ om det ringer en polare helt jävla knäckt för att alla jagar han å det inte finns nåt hopp nånstans och han överväger självmord som en lösning.. Är det tillräckligt mycket knas så kanske man bara säger sin ärliga åsikt.. -Ja när du lägger upp det såhär så verkar självmord vara en rimlig lösning, jag hade nog gjort likadant..

Då får de va nåt allvarligt såklart, inte nån lunarfjortis som har gett upp å ingen i hela världen har upplevt det trauma det innebär att leva fjorton år i sträck med föräldrarna och slippa all form av ansvar..

Men vid en vis gräns måste man ju hålla med, om man inte vill ljuga för sina vänner.. Svårt att hitta mig ett tänkbart scenario dock
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback