Citat:
Ursprungligen postat av orange
Jag ska förstås inte döma boken utan att ha läst den, men är bilden verkligen speciellt nyanserad? Att döma ut regimer som inte går hand i hand med den amerikanska som nazistiska tycker jag iallafall får ett ganska oseriöst skimmer över sig. Att dessutom koppla dem samman eftersom att båda kallar sina döda för martyrer verkar riktigt billigt.
Du bör som sagt inte döma ut den innan du har läst den.
Paul Berman är liberal i den amerikanska innebörden, dvs han är demokrat. Han har ingenting till övers för hur den amerikanska regeringen har hanterat kriget mot terrorismen (boken är faktiskt till stor del ett inlägg i den amerikanska inhemska debatten, där han ställer sig som en kritiker till Bushregimen). Han dömer inte ut regimer som nazistiska - han menar däremot att islamismen och dess rörelser (Hizbollah, Hamas, al-Qaida, Saddam Hussein och den iranska regimen för att nämna några) har många drag gemensamma med nazismen. Han pekar dessutom ut likheter mellan hur en stor del av invånarna i väst (Europa/USA) förhåller sig till radikala regimer i mellanöstern och hur västeuropa förhöll sig till nazismen på 1930-talet.
Vad gäller martyrskapet så gör inte Berman någon större koppling mellan nazism och islamism. Däremot förklarar han varifrån martyrskapet kommer och varför människor väljer att frivilligt spränga sig själva i luften. Och hans analys skiljer sig från den version som "terrorkramarna" har. Personligen tycker jag att det är den bästa bok jag har läst på området, och jag har avhandlat ett antal vid det här laget. Men om du gillar Noam Chomsky kanske du kommer att bli besviken.