Citat:
Ursprungligen postat av Via
Låter troligt, men eftersom jag inte var med på den tiden (Byggde nog mest lego då .. eller var inte ens påtänkt.) så vet jag inte.
När man läser böcker skrivna av gamla pundare (Lasse Sandström .. "Kenneth Ahl" (med kompanjon)) verkar det inte snortas ö.h.t. iaf. (60-talet).
Kolan intog väl scenen globalt på -80-talet (Escobar m.fl.) så det är ju senare iaf?
Nej det är sant, i
Grundbulten och
Lyftet är det knappast tal om att snorta, (böckerna är skrivna på tidigt 70-tal), jag har inte läst Birgitta Stenbergs
Rapport som är skriven några år tidigare och från ett annat perspektiv, sköt de i hennes kretsar också?
Jo senare hälften av 70-talet i alla fall, disco och studio 54 och allt det där.
Snokade f ö precis i mig en liten rackare, har använt min näsa till diverse droger sedan 1995 och den fungerar fint fortfarande (men tar inte tjack på daglig basis, långt ifrån, då hade den givetvis pajat)