Citat:
Ursprungligen postat av Fishbone Mash
Har inte riktigt fattat varför det heter kyrkoTONARTER. Det är ju bara skalor?
För att de användes i kyrkomusik innan det fanns instrument i forumet och innan tonaliteten var uppfunnen. Musik baserat på endast kyrkotonarter utan "regelrätta" ackordföljder brukar oftast vara modal = de har ingen tonika utan ett s.k. modus med allt vad det innebär.
Jag gillar inte att använda den metoden som många "nybörjare" (om ni ursäktar) använder: att man utgår från t.ex. C-dur och sedan börjar från de olika skalstegen. Detta må fungera med just vita tangenter, men om jag säger F#-frygisk så innebär det att man först måste ta reda på vilken skala jag skall använda som utgångspunkt och sedan kolla 3:e skalsteget i den osv osv = i en improvisationsituation har det stället man tänkt använda skalan försvunnit för länge sen och bandet kolla på en som att man var född i förrgår.
Istället är det bättre att utgå ifrån DUR och REN MOLL. Dessa är rätt vanligt att man lär sig och de går fortare att relatera ifrån. DÄRIFRÅN höjer/sänker man toner EN HALVTON så att de blir kyrkotonarternas skalor (modala skalor som de även kallas). Dessa skalor är alltså enklast att se som modifierade dur/moll-skalor.
Vi utgår ifrån tonen C.
En C-dur skala innehåller tonerna C D E F G A B
En C-moll skala innehåller tonerna C D Eb F G Ab Bb
Således sätter vi en siffra på varje skalsteg i de båda skalorna:
1 2 3 4 5 6 7 (I C-moll blir tonen C steg 1, D steg 2, Eb steg 3 osv...)
Nu har vi grundmaterialet. Då går vi igenom samtliga av de grundläggande kyrkotonarterna:
Jonisk = Samma som durskalan
Dorisk = MOLLskala med HÖJD 6:a
Då tar vi C-moll skala och kollar: vilket är 6:e skalsteget. Svaret är Ab.
Det innebär att vi höjer detta till A. Således blir en C-DORISK:
C D Eb F G A Bb
Frygisk = MOLLskala med SÄNKT 2:a
Då tar vi C-moll skala och kollar: vilket är 2:a skalsteget. Svaret är D.
Det innebär att vi sänker detta skalsteg till Db. Således blir en C-FRYGISK:
C Db Eb F G Ab Bb
Lydisk = DURskala med HÖJD 4:a
Då tar vi en C-dur skala och kollar: vilken är 4:e skalsteget. Svaret är F.
Det innebär att vi höjer detta skalsteget till F#. Således blir en C-LYDISK:
C D E F# G A B
Nu kan ni väl fylla i hur resten av skalorna ser ut om jag ger er dem:
Mixolydisk = DURskala med SÄNKT 7:a
Eolisk = samma som ren moll
Lokrisk = MOLLskala med SÄNKT 2:a och SÄNKT 5:a
Sen finns det elvatusen modifikationer av dessa skalor som alla tydligen ska ha nått sorts namn, men de går jag inte igenom.