https://www.sydsvenskan.se/malmo/namndeman-kor-over-domare-friar-misstankt-valdtaktsman/
"Kvinnan och den 20-årige mannen kom i kontakt på dejtingsajten Badoo – men hade aldrig träffats fysiskt när kvinnan undrade om hon fick besöka honom.
Kvinnans förfrågan kom när hon var på väg hem till Malmö från en festkväll i Köpenhamn.
20-åringen svarade ja – och klockan 02.41 natten mot 14 januari klev kvinnan in i hans bostad.
De blev snabbt intima, vilket kvinnan samtyckte till. Men utan att ge någon signal övergick 20-åringen snart till analsex, hävdar kvinnan.
Kvinnan sade aj och stopp. Men mannen svarade med att säga ”käften” och ta ett stryptag om hennes hals. Sen fortsatte han, uppger kvinnan.
Kvinnan beskriver hur smärtan gjorde att hon blev stel i hela kroppen.
Men plötsligt avbröt mannen. Han sade till kvinnan att hon var tvungen att lämna, gav henne kläder – och följde henne ner till hissen. Därefter blockade han henne på Badoo och Snapchat."
"Kvinnan som var i upplösningstillstånd ringde till en vän och berättade att hon precis blivit våldtagen. Därefter tog hon sig till sjukhuset. Där slogs det fast att kvinnan hade en spricka i ändtarmen.
Kvinnan var så smärtpåverkad vid undersökningen att den inte kunde slutföras."
"Kvinnans larm ledde till att den 20-årige mannen greps. Han menar att han bara nuddat vid kvinnans ändtarmsöppning. Något strypgrepp har aldrig ägt rum. I övrigt skedde allt med samtycke.
När utredarna gick igenom 20-åringens telefon hittades flera sökningar och chattar där han skriver med prostituerade och frågar specifikt om analsex och stryptag. Totalt ska han ha gjort 313 googlingar på eskorter under de två månader som föregick gripandet."
Vad tycker ni, är det våldtäkt?
Hur ofta händer det att vaginal samlag plötsligt utan samtycke övergår i sodomi?
Jag tror att det är ett stort mörkertal, det är inte lätt att anmäla våldtäkt när man gått med på samlag.