Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2006-09-12, 07:33
  #1
Medlem
06-09-12 / info@krp.poliisi.fi

TILL FINLANDS POLISLEDNING.

angående EU-polishjälp till Sverige, mot Sveriges rättsröta!

Som ju Finland nu är ordförandeland för EU-gemenskapen och mitt problem handlar om att svensk polis, svensk rättskipning, inte är pålitlig! Kan det väl vara lämpligt att jag här skriver till Finlands polisledning, som första instans att handlägga problemet. Och kanske också att Finlands polis, bara kan ta båten över Östersjön och fråga våra svenska myndigheter vad jösses de håller på med.

-Alltså det var säkert ingen tillfällighet att vår svenska statsministern Olof Palmé blev skjuten. Det var heller säkert ingen tillfällighet att vår svenska utrikesminister Anna Lindh, fick en kniv i sig. …faktiskt kunde det ju ha varit jag som hade blivit gärningsmannen om jag nu inte hade haft min psykiska styrka
att kunna behärska mig.
-När de båda, någon lite tid innan respektive tillfälle, kränkte mig djupt.
Och däri har våra svenska myndigheter, och svenska politiker, grovt kränkt mig i …30 (trettio) ÅR.
I syftet att knäcka mig. Som obekväm för dem att vilja arbeta som de själva vill, för sina egna personliga intressen, mot vad vår svenska lag skriver.
–En verksamhet som ju är fullständigt ofattbar svensk/nordisk kultur mått mätt.

Att jag nu sitter här 69 år gammal, fysiskt vid liv men socialt och ekonomiskt sönderslagen. …men det är helt fantastiskt att jag fysiskt lever, till alla andra svenskar som inte orkade med de svenska myndigheternas övergrepp mot dem.
Och jag har också försökt att få myndigheterna rannsakade för att de struntar i svensk lag, ända ut till domstolsprövning om övergreppen mot mig. Och jag misslyckades; uppenbart och mycket enkelt konstaterat, rakt mot vad svensk lag skriver. –Att våra svenska domstolar struntade i lagens skrivningar!

Och så att våra svenska nyhetsjournalister, på något oförståeligt sätt, skyddar denna rättsrötan i Sverige. –Jag vet att våra svenska journalister kände till att svenska försvarets bedrev spioneri på Sovjettunionen, och höll tyst, när de svenska flygplanen sköts ner 1952. Jag vet att journalisterna kände till att det var en västtysk ubåt i Stockholms skärgård 1982, och de höll tyst. Jag vet att våra journalister kände till att den svenska politikern Carl Bildt lurade grovt svenska folket i riksdagsvalet 1991, och höll tyst.
Att när utrikesminister Erkki Tuomioja beklagar sig i Huvudstadsbladet över att, bland andra vår svenske statsminister förvränger vad man i EU har kommit överens om, kan detta vara att det är våra svenska journalister som bedrägligt förvränger. –Och sätter EU-samarbetet i gungning!
Våra lokala journalister här i Västerås, betraktar mig som att jag inte finns.
Men visst går det att samla svenska folket politiskt för något som man anser är angeläget. Till exempel att våra domstolar skall respektera lagen. ..men vilket arbete sådant är.

====
Nu aktuellt, hittar jag inte här i staden Västerås –i Sverige- en bekant människa till mig, en kvinna, 62 år gammal, vid namn C.Z.
Som mest möjligt är hon tvångsintagen på psykiatriska sjukhuset här i Västerås.
–Men jag får inte besked om ett sådant förhållande! Trots att jurister är överens om att vår svenska lagstiftning ger mig rätt till att kunna konstatera ett sådant förhållande. Rätt för mig att läsa de berörda dokumenten på sjukhuset.
Och polisen i Västerås hjälper mig inte; till trots att alltså sjukhuset begår brott, med att inte lämna ut den berörda uppgiften.
Och polisen struntar –tydligen- också att kvinnan är försvunnen. –Och att anmäla till högre myndigheter, till till exempelvis vår berömda riksdagens justitieombudsman, är ju lekstuga!

Kvinnan är uppenbart i stycken psykiskt störd.
Där hon berättar historier om sin tillvaro med människor och myndigheter här i Västerås som ..rimligen är fullständigt vettlösa. Med en bakgrund kring en mycket exklusiv fastighet som hon ägde men har fått lämna ifrån sig.
Men oaktat att vad hon nu säger känns fullständigt vettlöst, vågar jag inte också avfärda många grundläggande förhållanden i sammanhanget. –Att inte alls omöjligt, hon har varit och är utsatt för rejäla övergrepp från olika människor och myndigheter för fastighetens skull. Och då därpå har naturligt blivit psykiskt störd.
Och i detta grundläggande, finns det många namn på poliser här i Västerås.

Och det märkligt, att allmänna åklagaren just har rannsakat henne för brottet urkundsförfalskning. –Ett gammalt ärende och en struntsak. –Där åklagaren borde rannsaka henne för förtal, grovt förtal, av mängder av människor, mängder av poliser. –Kan det vara så att åklagaren inte rannsakar henne för förtalet, med att kvinna då får möjligheten till att visa att hennes uppgifter, om de berörda människorna och inte minst poliserna, är, mer eller mindre, riktiga uppgifter?
Att alltså också bakgrundsuppgifterna kring att kvinna fick lämna fastigheten, är, mer eller mindre riktiga?
Och att jag nu tänker mig att sjukhuset kanske ger kvinnan –speciell- vård för att hon skall glömma, de faktiska övergreppen mot henne.

Ja visst är alltså kvinnan uppenbart psykiskt störd och visst har hon rätt till psykiatrisk vård. –Men jag förstår inte riktigt hur sjukhuset kan tvinga henne till vård. Alltså som svenska lag skriver. Som hon ju inte är egentligen farlig för någon, förutom att hon grovt talar illa om människor och myndigheter. Dessutom har hon nyligen rannsakats för att omyndig förklaras, med att domstolen INTE ansåg att det fanns tillräckliga -lagliga- skäl för att omyndigförklara henne.

-Att allt talar för att hennes försvinnande nu, kan vara att våra svenska myndigheter och andra människor, är i färd med att begå brott mot henne.
Kanske för att gömma undan att man har också tidigare begått brott mot henne, att ha lurat av henne en exklusiv fastighet här i Västerås.

Och sådant vore ju då, egentligen inget märkligt. Justitiemord är ju inget speciellt ovanligt, till och med här i Norden. Just nu har ju normännen i Norge ett på gång, för några år sedan hade vi i Sverige en man –Joy Rahman- som hade dömts för mord för att han såg så eländig ut. –Men alltså så skall det ju inte vara, inte minst inom EU.

Med högaktning
Bengt-Olof Gavne
Citera
2006-09-12, 09:38
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B-O Gavne, Västerås
–Men jag får inte besked om ett sådant förhållande! Trots att jurister är överens om att vår svenska lagstiftning ger mig rätt till att kunna konstatera ett sådant förhållande. Rätt för mig att läsa de berörda dokumenten på sjukhuset.

De allmänna handlingar du åsyftar är sannolikt sekretessbelagda. Begär ut dem så får du ett skriftligt avslag, som du sedan kan överklaga.

I övrigt verkar det väl högst tveksamt om du har någon juridisk frågeställning.
Citera
2006-09-12, 10:18
  #3
Medlem
SOM JAG SKRIVER I BREVET:

Att svensk lag stadgar att beslut om frihetsberövande inte är sekretess; Sekretesslagen 7:2 - http://www.notisum.se/rnp/SLS/LAG/19800100.HTM

Och som jag rimligen vet rubbet om kvinnan är rimligen inte en stavelse i papper om henne, inte heller sekretess för mig; Sekretesslagen 7:1.

-Naturligtvis! för att våra myndigheter inte skall kunna låsa in någon i nån källare i lönndom.
Å så får jag inte ett uns av svar på mina e-postbrev till Psykiatriska avdelningen vid Central lasarettet här i Västerås, intet svar på mina brev till polisen i Västerås. -Däremot svarar polisinspektören Kenth Möller att han inte skall säga mig ett jota om kvinnan; ..som han ..nog??? är på nått sätt inblandad i kvinnans försvinnande???
Citera
2006-09-12, 12:25
  #4
Medlem
Om handlingen du begär ut inte existerar så uppkommer ju ett delikat problem som du säkert är medveten om. Om du vet att handlingen finns men någon tjänsteman vägrar fatta beslut i frågan återstår polisanmälan om tjänstefel samt anmälan till JO.
Citera
2006-09-12, 13:23
  #5
Medlem
-TACKAR FÖR VÅRT ALLAS ENGAGEMANG HÄR MEN

som jag skriver i mitt brev till Finlands polis, nonchalerar också polisen mig. ...som inte minst västeråspolisen har gjort de senaste 26 (tjugo sex) åren. -Å fy jäkeln vad jag har anmält till västeråspolisen, dumheter i samhällsförvaltningen i Västerås. Faktiskt polisanmälde jag länspolismästaren för att hon gav tillstånd till uteserveringar på trottoarer som, uppenbart blev farliga trafikproblem. ..men hon fortsätter att ge tillstånden.
...och JO! -rena lekstugan.

Men helt rätt, signaturen chthonic här ovan, om kvinnan inte finns intagen på Psyket, om det inte finns några papper om henne på Psyket, ..då gör man inget fel; som man ju inte kan lämna ut något som inte finns.
Men nog borde väl ett sådant svar liksom ingå i ett svar på en hemställan om att få läsa offentliga handlingar på myndigheten.
Citera
2006-09-12, 16:35
  #6
Medlem
Aioloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B-O Gavne, Västerås
-TACKAR FÖR VÅRT ALLAS ENGAGEMANG HÄR MEN

som jag skriver i mitt brev till Finlands polis, nonchalerar också polisen mig. ...som inte minst västeråspolisen har gjort de senaste 26 (tjugo sex) åren. -Å fy jäkeln vad jag har anmält till västeråspolisen, dumheter i samhällsförvaltningen i Västerås. Faktiskt polisanmälde jag länspolismästaren för att hon gav tillstånd till uteserveringar på trottoarer som, uppenbart blev farliga trafikproblem. ..men hon fortsätter att ge tillstånden.
...och JO! -rena lekstugan.

Men helt rätt, signaturen chthonic här ovan, om kvinnan inte finns intagen på Psyket, om det inte finns några papper om henne på Psyket, ..då gör man inget fel; som man ju inte kan lämna ut något som inte finns.
Men nog borde väl ett sådant svar liksom ingå i ett svar på en hemställan om att få läsa offentliga handlingar på myndigheten.
Kära B-O,
Då du uppenbarligen under de senaste 26 (tjugosex) åren har anmält varje liten sak som du i ditt tillstånd ser som ett problem, har detta tydligen kommit till en punkt där polisen inte längre tar dig på allvar. Gör dig själv en tjänst, sluta bete dig som en rättshaverist. Sluta göra anmälningar till alla möjliga och omöjliga myndigheter. Att skriva brev (på svenska!) till finska polisen som uppenbarligen inte har någon jurisdiktion i västerås stad (japp, jag skrev det!) kommer inte att göra din situation bättre. Om du nu tvunget ska sysselsätta dig med denna typ av beteende, kan det vara bättre att rikta dina frågor till rätt personer.

Ett annat gott råd är att flytta till en ny stad, även om detta kommer att slösa skattekronor de första åren när du lämnar in nya anmälningar i den nya staden, innan de förstår att de inte kan ta dig på allvar. Som ett privat initiativ till robin hood-skatt kan du dock välja en rik kommun.

Angående din bekant... Jag har själv jobbat som nämndeman i länsrätten och har varit i kontakt med massor av de som är tvångsintagna. Tro mig, hon behöver det. Är hon intagen, finns det en anledning. Vad du vet om denna kvinnan gör inte att sekretesslagen sätts ur spel, och det tror jag att du vet, någonstans långt bak i hjärnan.
Citera
2006-09-12, 23:12
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B-O Gavne, Västerås
-TACKAR FÖR VÅRT ALLAS ENGAGEMANG HÄR MEN

som jag skriver i mitt brev till Finlands polis, nonchalerar också polisen mig. ...som inte minst västeråspolisen har gjort de senaste 26 (tjugo sex) åren. -Å fy jäkeln vad jag har anmält till västeråspolisen, dumheter i samhällsförvaltningen i Västerås. Faktiskt polisanmälde jag länspolismästaren för att hon gav tillstånd till uteserveringar på trottoarer som, uppenbart blev farliga trafikproblem. ..men hon fortsätter att ge tillstånden.
...och JO! -rena lekstugan.

Men helt rätt, signaturen chthonic här ovan, om kvinnan inte finns intagen på Psyket, om det inte finns några papper om henne på Psyket, ..då gör man inget fel; som man ju inte kan lämna ut något som inte finns.
Men nog borde väl ett sådant svar liksom ingå i ett svar på en hemställan om att få läsa offentliga handlingar på myndigheten.

Har du erhållit ett skriftligt svar (eller, ännu bättre, ett beslut)? Har du begärt det?

Det är helt korrekt att du kan begära ett beslut även om handlingen inte existerar. Vägrar de får du väl påpeka att JO uttalat att så skall ske, och även om du saknar respekt för ämbetet finns det många tjänstemän som helst inte vill ha någon JO-kritik.
Citera
2006-09-12, 23:13
  #8
Medlem
312 STYCKEN BESÖK HÄR!

-Å inte mer reaktion: 2 sakliga och skiten. ….är ni övriga inte rädda? Att det i morgon kan drabba er, om ni kommer på kant med någon myndighet.

Och alltså saken, att jag undrar om kvinnan, som hon har försvunnit för mig här i stadens hank och stör, berör nu en hel liten hög olika, mer eller mindre ansvariga myndighetspersoner: som jag har skrivit till dem om min undran.
–Så alltså även om dessa, ja om nu kvinnan är tvångsintagen på Psyket, de ansvariga vet att kvinnan behandlas väl, enligt medicinsk beprövad vård, så struntar de i mig, min undran. –Till alltså att de inte respekterar vår demokrati, att det är vi alla människorna i samhället som avgör tillsammans vad som är rätt och riktigt i vår samhällsgemenskap. De anser sig veta bäst …som kännetecknar fascism, nazism.

====
Och signaturen chthonic här ovan: ...jag får inga svar om min undran!
Citera
2006-09-12, 23:27
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B-O Gavne, Västerås
Och signaturen chthonic här ovan: ...jag får inga svar om min undran!

Har du personligen gått till myndigheten, alternativt skickat ett rekommenderat brev där du begär ut handlingen? Har du konstaterat att det enda som återstår är en anmälan till JO respektive polisanmälan om tjänstefel, och då uppmärksammat myndighetspersonerna på detta? Har du i dina framställningar hållt dig till saken?
Citera
2006-09-12, 23:46
  #10
Medlem
TYCKER DU INTE?

Har jag inte klargjort saken, min undran om en försvunnen person, tillräckligt med mitt brev till Finlands polisledning; som jag alltså sprutar runt till alla möjliga berörda, från chefen för Psyket, hennes sekreterare, polisen, till Justitedepartementet.
Förutom att jag började med att ringa och tala med personalen på Psyket, som alltså gav svaret att alla uppgifter om deras patienter är fullständigt sekretessbelagda.
Och som de gav faeeen i min kunskap, att det finns ingen absolut sekretess inom sjukvården, förutom att frihetsberövande är offentlig uppgift.

...kära läsare, ni har all anledning till att vara rädda om ni kommer på kant med myndighet. -Sverige är absolut ingen rättsstat!
Citera
2006-09-13, 00:02
  #11
Medlem
Du besvarar inte mina frågor (förutom möjligtvis den sista). Om du vill ha ut handlingen alternativt erhålla ett beslut som du sedan kan överklaga (om vi förutsätter att handlingen existerar) bör du gå till väga på det sätt jag tidigare föreslagit.
Citera
2006-09-13, 06:17
  #12
Medlem
SÅ HÄR HAR JAG SKRIVIT:

¤¤¤¤
06-09-08 / tuula.wallsten@ltv.se / maria.enderborn@ltv.se, margareta.e.danielsson@ltv.se

TILL CHEFEN FÖR PSYKIATRIN VID LANDSTINGET VÄSTMANLAND.

Angående uppgift om intagen vid sjukhuset och anmälan om ansvar.

Och alltså jag söker fortfarande uppgiften om C.Z. finns intagen på sjukhuset.
Och vid ett sådant förhållande, vill jag självsvåldigt anmäla mig som C.Z., allmänt socialt närstående person.
Och jag önskar också att få kontrollera ett eventuellt vårdintyg för henne.

Med högaktning
Bengt-Olof Gavne

¤¤¤¤¤
06-09-08 / christina.joger@ltv.se / tuula.wallsten@ltv.se, maria.enderborn@ltv.se, margareta.e.danielsson@ltv.se

E N G Å N G T I L L!

Angående utlämnande av inte-omöjligen, en allmän handlings uppgift på sjukhuset för patienten C.Z., personnummer 44XXXX-XXXX, med XXXXXXX bostadsadress i Västerås.

TF 2:1 och 12 jämte SekretessL 7:1 och 2.

Med vänlig hälsning
Bengt-Olof Gavne, Västerås

=====
-Det är fint att alla olika typer människor kommer till tals här på Flashback, inte minst den typen som signaturen Asgarvad här ovan representerar, som tydligen har svårt att förstå abstrakt tal, …men som, kanske i alla fall förstår konkreta handlingar. T.ex. när hon själv blir insydd nånstans för att någon myndighet har surnat till för henne.:smart:
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback