2026-05-17, 13:51
  #37
Medlem
StormuftinMagdas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ichwill
Varför skulle AfS bli förbjudna i Tyskland?
Han menar nog Afd
Citera
2026-05-17, 13:55
  #38
Medlem
StormuftinMagdas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SamDumpty
Hoppas inte på för mycket. Farage sägs vara chosen opposition liksom meloni. Att skylla på europa domstolar och mänskliga konventioner duger inte, det är ungern ett bevis på. Ett land har bara sig själva att skylla om de tar in invandrare.
Reform är till 100% falsk opposition.
Citera
2026-05-17, 14:05
  #39
Medlem
Sverige går definitivt under innan Storbritannien, där verkar det i alla fall som befolkningen kan prata öppet med varandra om problemen, de organiserar sig även vilket inte sker här i Sverige. Man ser även hur rösterna i lokalvalen ändrats radikalt. Sedan kan man diskutera ifall Storbritannien har mer auktoritära och drakoniska lagar och regler än i Sverige, vilket förmodligen har lett till en allt mer radikaliserad etnisk befolkning som känner sig särbehandlad och förtryckt, två olika lagsystem för etniska Britter och för invandrare.

I Sverige sker denna förändringen mycket långsammare och i det hemliga, vilket jag skulle klassa som värre och mer förödande i längden för vårat land, folk och kultur.
Nu har även Restore Britain med Rupert Lowe kommit in i matchen, som definitivt kommer förändra mycket vid nästa val 2029, om inte tidigare...
__________________
Senast redigerad av .Para.Bellum. 2026-05-17 kl. 14:17.
Citera
2026-05-17, 14:39
  #40
Medlem
Comitiums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Detta är bara ett exempel från UK. I dagarna har åtal väckts i fallet Henry Nowak.



För liksom sammanfatta det. En 18-åring engelsk snubbe på väg hem från krogen. Blir attackerad och mördad av en invandrare. Det anmärkningsvärda i detta. är att han dog i handfängsel. Mördaren skrek rasist och den engelska polisen först på plats handfängslande en döende yngling. Det var liksom som ordet rasist trumfade att jag håller fan på att dö!

Nu utifrån rättsläkare. Hade 18-åringen dött ändå. Men sett till hur polisen agerar. Det var alltså värre i deras ögon detta med att det var en rasist än att personen fucking dör?

Bara ett exempel på hur sjukt det är i UK. Enligt min mening?

Det fallet du tar upp är ju anekdotiskt som det brukar kallas och bevisar ju inte något om hur illa ute Storbritannien är. Men som anglofil är jag mycket bekymrad för att inte säga desillusionerad.

Det spelar ingen roll vilken del av samhället man tittar på så ser det eländigt ut, alltifrån det krackelerande kungahuset till pubdöden. Listan kan göras lång över alla missförhållanden och problem men jag ids inte lista dem. Alla som följer utvecklingen i GB vet.

Här en video om det högtidliga öppnandet av parlamentet. Det är så vi såg på Storbritannien förr. Nu framstår det bara som en kontrast till det "moderna Storbritannien", en hjärtskärande jämförelse. Hur det var och hur det är nu utanför Westminster palace.

https://www.youtube.com/watch?v=kgO_cWg0m-k


Det är sant att alla var inte lorder förr och hade röda mantlar och peruk men ståten var som en symbol för en stolt nation med gamla anor och en beundransvärd brittisk kultur. Nu är det mest elände vart man vänder sig. Kensington High Street kunde lika gärna vara en gata i Calcutta.
Citera
2026-05-17, 15:02
  #41
Medlem
Ichwills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StormuftinMagda
Han menar nog Afd
Antog det.
Citera
2026-05-17, 15:55
  #42
Medlem
Reverend.Camdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hirmas142
Det enda som kan rädda England är en revolution.
Annars är det helt kört.
Folk vill ha det likadant i Sverige som röstar på vänstern... Jag förstår det inte.
Kan det måhända att 50 % (eller hur många de nu är) av väljarbasen är kvinnor och de röstar inte logiskt utan känslomässigt utifrån att Sverige måste göra detta då vi på något sätt skulle vara skyldiga att göra det. Kvinnor har också hamnat i maktpositioner där de åter igen inte använder sunt förnuft i beslutsfattandet.
Lägg därtill att folk verkar vara mer korkade idag och vågar inte säga nej när vi äts upp av parasiter.

Media och rättsväsendet har också sett till att straffa den som säger att en spade är en spade.
Citera
2026-05-17, 16:24
  #43
Medlem
UK är på gränsen till att tippa över. Är förvånad över att inte fler flyr därifrån.
Citera
2026-05-17, 16:37
  #44
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UnfilteredFountain
Detsamma kan man säga om Sverige, två länder som faller ihop.
Ja men UK ser ut att leda ligan. Det är som en dystopi. Man ser youtubevideos och folk åker dit för helt sjuka grejer.
Citera
2026-05-17, 16:39
  #45
Avslutad
Citat:
West Midlands knife crime: kids as young as 10 arrested on suspicion of carrying blades
West Midlands Police data shows dozens of children under 12 arrested on suspicion of carrying blades, including schoolboys as young as 10
https://www.birminghammail.co.uk/news/midlands-news/west-midlands-knife-crime-kids-33924548

Knivar i skolväskan? Hmm ja ser ut å gå käpprätt åt… Att de inte har skjutvapen är kanske en fattigmansfråga. Med Sveriges generösa välfärd har de råd med pickadoller här.
__________________
Senast redigerad av DrGiggles 2026-05-17 kl. 16:42.
Citera
2026-05-17, 16:41
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HORSVERIGE
Ja men UK ser ut att leda ligan. Det är som en dystopi. Man ser youtubevideos och folk åker dit för helt sjuka grejer.

Ja UK har gått lite längre på denna väg och Sverige är ett par steg bakom, men nu ser det ut som vänstern vinner nästa val och då kan vi komma ikapp UK.
Citera
2026-05-17, 17:55
  #47
Medlem
The UK är väl lika illa ute som Sverige?
Citera
2026-05-17, 18:12
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av industristad
The UK är väl lika illa ute som Sverige?
Det är värre i UK. Deras muslimer är betydligt mer radikala.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in