2026-02-09, 11:29
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
För att svenskar i samma utveckling kommer bli minoritet i sitt eget land om du tänker 50 år framåt då svenska kvinnor föder knappt barn sen jämfört med alla invandrare minst 5 barn eller mer i varje familj. Det blir mörkt 2050

Haha 2050, då går förmodligen folk omkring med gasmasker för att luften har blivit så jävla dålig. Och slåss om dagens föda bestående av mjölmaskar. Om man inte dött i 43 graders hetta i flera månader vill säga. Mysigt värre
2026-02-09, 14:19
  #74
Medlem
Holden.Caulfields avatar
Befolkningsmängden har ökat i en onaturligt snabb takt sedan millennieskiftet så på så sätt är det inget problem. Den höga invandringen har varit en bidragande orsak till att svenskar föder färre barn (fler ska konkurrera om jobb och bostäder). Baby boomer-generationen var osedvanligt stor så det borde inte vara häpnadsväckande att vi har många äldre i landet eller att antalen i efterföljande generationer inte kan mäta sig med dessa.
2026-02-09, 22:38
  #75
Medlem
Om kvinnor slutar mörda sina barn så kommer det födas flera.
2026-02-10, 05:30
  #76
Moderator
Maviels avatar
Det finns en hel uppsjö trådar på ämnet med olika vinklar i olika delforum. Denna trådstarten tillför inte egen unik vinkel utan TS får söka och diskutera i någon av de befintliga trådarna. Denna låses.

/Moderator
  • 6
  • 7

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in