2026-02-06, 00:55
  #157
Medlem
Fojoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffebryggaren94
Nja, håller med dig till viss del om det är relevant att veta på cellnivå eller ej. Fast nu var ju grundfrågan om utbildningen var lätt eller inte och sådana frågor är med på vissa utbildningar oavsett om de är överkurs eller inte. Vi hade vissa frågor som var svårare än vissa frågor på läkarprogammets tentor, sa bland annat vissa läkarstudenter själv när de fick se vissa av våra frågor. Men tack du erkände med andra ord att jag hade rätt alla fall.

"Vi hade vissa frågor som var svårare än vissa frågor på läkarprogammets tentor, sa bland annat vissa läkarstudenter själv när de fick se vissa av våra frågor"

Detta stämmer absolut inte (de kan mycket väl ha sagt det men det finns mycket godhetssignalering bland läkarstudenter).
__________________
Senast redigerad av Fojos 2026-02-06 kl. 01:04.
Citera
2026-02-06, 09:23
  #158
Medlem
Paris24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FOFOFOA
Total faktaresistens här. Man var inte kvalificerad att jobba som operationssjuksköterska direkt efter gymnasiet på 80-talet, lika lite som nu. Oavsett vad din hustru påstått.

Man måste vara leg. sjuksköterska med specialisering. Det finns inte en chans att klara ett sånt jobb efter bara grundutbildning till sjuksköterska. Det finns och fanns ingen arbetsgivare som skulle godkänna det. Och du påstår att din fru jobbade som op-ssk efter gymnasiet? Du är helt ute och cyklar.
Min fru var med och det är definitionen av fakta. Du var inte med och resistensen finns enbart hos dig. Kallas även autism eller Dunning Kruger och inget fel med det.
Citera
2026-02-06, 09:34
  #159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fojos
"Vi hade vissa frågor som var svårare än vissa frågor på läkarprogammets tentor, sa bland annat vissa läkarstudenter själv när de fick se vissa av våra frågor"

Detta stämmer absolut inte (de kan mycket väl ha sagt det men det finns mycket godhetssignalering bland läkarstudenter).
Du lider av donning-kruger effekten.
Citera
2026-02-06, 09:48
  #160
Medlem
LKKINGENs avatar
Detta med luftslotts utbildningar verkar vara något allmänt.
Läkarna som kommer ut idag är betydligt okunnigare än för 20 år sedan.
På ingenjörsutbildningarna får dom börja med grundläggande matematik som borde vara avklarat på gymnasiet, vilket är en tämligen ny sak.

Det är lite som med programmering, skit in skit ut. Lägger man sen de ekonomiska incitamenten för lärosätena på detta så är det som upplagt för urholkning kunskapsbanken.

Att komma ut ur en utbildning med godkänt innebär egentligen att det enda man åstadkommit är att klara av minimikraven och glappet mellan det och en högpresterande student är enormt.
Tänk på det när din läkare är helsäker på att knölen på ditt ben är en fettknuta och absolut ingenting att oroa sig för. Hände en kollega till mig för 4 år sedan, han är kremerad sen länge efter sin död i cancer.

Vill man bli fastighetsmäklare finns det en 2 årig utbildning vilket innehåller kunskaper som man kan googla sig till dagen innan man själv säljer sitt boende på Blocket.

Sen finns det dom som blir kränkta när man påpekar det statistiska faktum att svenskens intelligens har sjunkit för varje år som gått sedan 1975.
Men det blir säkert bra nu när vi fritt kan importera läkare och raketforskare samt fylla på utbildningsreserven obegränsat.
Det går bra nu Sverige.
Citera
2026-02-06, 10:05
  #161
Medlem
Fojoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffebryggaren94
Du lider av donning-kruger effekten.

Du kanske ska skriva termen rätt om du ska använda den. Jag gick på läkarprogrammet, geni, frågorna på sjukskötersketentorna är löjligt enkla.
Citera
2026-02-06, 10:15
  #162
Medlem
Begreppet skrev jag rätt och poängen är gjord.
Citera
2026-02-08, 14:29
  #163
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Studenter vid Högskolan i Gävle kritiserar det nya sjuksköterskeprogrammet för att vara stressigt och ostrukturerat. Kursmaterial har ibland saknats eller varit försenat, enligt Malin Sand och hennes klasskamrater.

Utbildningsledaren Jenny Riddarström betonar att kursplanerna är genomarbetade, men säger att när utbildningen gjordes om infördes en längre praktik. Samtidigt förstår hon studenternas kritik mot hur förändringarna har framställts.

”Vi ska inte kalla dem försökskaniner” säger hon.

https://www.sverigesradio.se/artikel/gavle-sjukskoterskestudenter-ratar-nya-utbildningen
Citera
2026-02-09, 00:36
  #164
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BombaySaphire
https://www.sverigesradio.se/artikel/gavle-sjukskoterskestudenter-ratar-nya-utbildningen

Men i det där fallet, och med många liknande nu överallt på lärosätena i Sverige, beror på att Sverige till sist tvingades att följa EU-direktivet från början på 2000-talet om att hälften av utbildningen ska vara praktik och andra halvan teori.

Svenska lärosäten har struntat i detta och haft alldeles för lite praktik och efter hot från EU-kommissionen för några år sedan om kraftiga böter för Sverige blev de helt enkelt tvingade att ändra i läroplanerna.

Sverige hade kunnat göra rätt för 20 år sedan men struntade i det.
__________________
Senast redigerad av kLFFiVfTFba9Huz 2026-02-09 kl. 00:41.
Citera
2026-03-16, 15:03
  #165
Medlem
rtyu12345s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Är det verkligen det?

Min uppfattning är att SSK utför enklare provtagningar, behandlingar osv.

De själva säger att de har så mycket ansvar men alla som varit på sjukhus några gånger vet ju att en SSK inte har något ansvar mer än att utföra enklare moment korrekt - det är alltid doktorn/läkaren som har yttersta ansvaret och som tar alla beslut.

En specialist-sjuksköterska har väl lite mer ansvar men det är ju fortfarande inte i närheten av av en läkare har.

HSAN (Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd) varnar läkare i ganska ofta pga felaktig förskrivning av läkemedel och felbehandlingar men det är extremt ovanligt att de varnar eller drar in legitimationen för en SSK för samma sak - trots att det finns många många fler SSK.


Du har noll koll

Ställ din fråga till en ai innan du skriver
Citera
2026-03-16, 15:19
  #166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rtyu12345
Du har noll koll

Ställ din fråga till en ai innan du skriver

Ojdå - trampade jag på en öm tå?
Citera
2026-03-16, 15:21
  #167
Medlem
rtyu12345s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Ojdå - trampade jag på en öm tå?


Jag kan inget om sjuksköterskor eller snickare eller rörmokare - så jag frågar ai innan.

Är inte alla rörmokare bara en gymnasie utb och sedan jobbar svart?
Citera
2026-05-07, 17:54
  #168
Medlem
Min hypotes: Antagningspoängen där är 17.5 cirka. Studenterna presterar alltså relativt bra och har säkert högre förväntningar på utbildningens innehåll. På andra håll har programmet väldigt låga antagningspoäng. På sina håll krävs knappt godkänt för att bli sjuksköterska. De flesta program ligger i mitten och det är inte tänkt att vara en akademisk utbildning på det sättet dessa personer säkert förväntar sig - utan en ”tillämpning” av kunskap med mer fokus på praktiskt utövande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in