Citat:
Ursprungligen postat av
AlkoholfriHbtqiBar
Hej!
Ja då har det skett. Jag är kronisk stockholmare och akademiker med stort kulturellt intresse. Nu efter barnafödsel vill frun flytta hem till sin håla, en jävla köpinghåla. För att ingen ska bli förolämpad skriver jag alltså köping som i en köping, inte staden Köping, tror ni fattar galoppen.
Det finns alltså en risk att min dotter blir av med oskulden i en Volvo 240 ombyggd till epa-traktor. Det är ju vulgärt och ociviliserat. (Borde ha rätt att hedersmörda?)
Hur ska man som storstadsbo överleva i detta Sveriges ingenstans? Hur kan man som akademiker börja prata med, kanske till och med bli vän med, sina grannar till VVStekniker och elektriker? Vad har ni för erfarenheter av att flytta från storstad till lantville?
Mitt förslag är att frun dumpar dig och flyttar till en mindre stad. Det gynnar nog både frun och dottern som slipper växa upp med en så dryg 08:a som dig som tror att du är civiliserad.