Citat:
Ursprungligen postat av
macranna
Nu skriver du inte vilket ”Köping” som avses här, men jag tycker att det är relevant i frågeställningen.
Jag hoppas, för din skull, att det är Linköping. Linköping är utan tvekan den bästa Köping-staden! Det är välbeställt med många akademiker, universitet finns. Två timmar till Stockholm. Det är en liten stad, men inte pytteliten. Tyvärr minus på dialekten.
Nu blev jag sugen på att analysera övriga Köpingar …
Norrköping: Bonnigt med många lågutbildade arbetare. Också nära Sthlm. Ett sämre alternativ än Linköping.
Söderköping: Vacker bonnhåla på Östgötaslätten. Räknas nog nästan som en stor by. Hoppas verkligen inte att det är Söderköping din fru kommer ifrån för då blir kontrasten till Sthlm FÖR stor!
Jönköping: Bibelmecka för långt från Sthlm. Också vackert men ack så bonnigt i djupaste Småland. Många i Jkpg anser att de är coola storstadsbor (eftersom de flyttat dit från småbyar såsom Mullsjö, Älmhult och Vetlanda). Tror inte att en stockholmare skulle klara av att bo och trivas i Jönköping faktiskt.
Hur som..Nu har jag säkert kränkt massa köping-bor men det må vara hänt. Håller tummarna för att du lyckas övertala frugan att stanna kvar i Stockholm!
Skönt att någon annan får stå för kränket! Ojojoj vad Norrköpingsborna blir arga nu, dom har ju redan sånt mindervärdeskomplex gentemot sin storebror.
Åh Linköping! Den staden skulle faktiskt funka. Pluggade där. Finns ändå bra restauranger som byts ut lite ibland samt ett habilt kulturliv. Lite lagom stad ändå.
Söderköping är det inte men verkar på många sätt inte vara långt ifrån.