Citat:
Ursprungligen postat av
BengtGunther
Hur kan vi rädda och bevara den skånska kulturen?
Vi kan inte säga så mycket om det här, för om vi skriver "gör X" så kommer motsatsen att genomföras av Stockholm och de som har makten i centrala och norra Sverige. Tidöregeringen gör dock en del bra saker för att rädda skånsk kultur: bygger kärnkraf och minskar invandringen från Mellersta Östern.
Den som inte är skåning kan hjälpa till genom att upplysa skånska barn och ungdomar om att de måste vara extremt skeptiska till allt som presenteras för dem som "Skånsk kultur". Är det verkligen skånsk kultur så behöver vi gräva i dammiga delar av gamla bibliotek eller antikvariat för att hitta det. Ofta krävs en hel del pusslande. Gamla svealändska traditioner marknadsförs ofta som skånska av familjer som flyttat till Skåne från Svealand eller Norrland. Det är problematiskt, inte bara av identitära skäl, utan i synnerhet för att skåningar är så pass anorlunda än uppsvenskar att vi inte klarar av att följa uppsvenska traditioner eller livsstilar.
Citat:
Ursprungligen postat av
BengtGunther
Måste vi bli ett eget land/autonom del [...]
Skåne är redan ett land, vilket ingår i staterna Sverige (med Region Skåne, södra Halland och västra Blekinge) och Danmark (med Bornholm). Om den svenska delen av Skåne skulle bli autonom skulle det hjälpa lite, men vi kommer inte undan EU-medlemskapet.
Citat:
Ursprungligen postat av
hubbabubbo
Hört talas om freden i Roskilde 1658?
Du har rätt, men det finns en internationell samsyn att Bornholm tillhör Danmark, sedan året efter: 1659.
Citat:
Ursprungligen postat av
hubbabubbo
Dessutom måste det vara världsrekord i att ha otur trots överlägsen armé, att inte kunna ta tillbaka Skåne. I Halmstad, Lund, Landskrona och Helsingborg åkte man på stryk.
Bra poäng. Kriget handlade inte om vem som skulle få Skåne. Det handlade om att bränna gårdar och bli av med misshagliga personer. Det är väldigt likt vad som händer nu i Kherson och Donbas.
-----
För att fortsätta på ämnet, de som kan rädda skånsk kultur är skåningarna själva. En åtgärd som vore tacknämelig vore att skapa ett sätt för skpningar att ta reda på om en annan person är skånsk eller ej. Till stor del kan vi fortfarande höra det på uttalet då uppsvenskar som försöker lära sig skånska inte får till alla språkljuden, men ett kompletterande system vore bra.
Ett problem generellt är att personer ikläder sig vissa nationella eller rasliga identiteter som inte är deras egna, i syfte att begå vidriga handlingar och skylla dessa på ett folk de hatar. Vem som helst kan t ex ta ett sonnanamn i Sverige, vänta ett par år och sen begå massmord, vilket hände nyligen i Örebro. Det är inte bra för den nationella självkänslan att acceptera sådant.