Citat:
Ursprungligen postat av
makdui
Här kommer en lista med massor av kostillskott som hjälper väldigt mycket med röster inuti huvudet som antingen upplevs komma inifrån eller skruvas runt utifrån:
Schisandra: kan blockera röster mycket, röstloopar/musikloopar i huvudet avbryts nästan direkt eller vid endast några doser.
Taurin: dosen 3-5g pulver minskar dopamin särskilt i hjärnan i de receptorerna man ej vill ha aktiva under röstpåverkan, reglerar dopamin effektivt, minskar sexuella känslor särskilt bra om man hör obekväma sexuella röster/röstloopar.
Nac: minskar tinnitus, minskar ljudrelaterad känslighet både från fysiska ljud men också dessa röster i huvudet som kan kännas väldigt dkadande i hjärnan och på sitt psyke.
Bacopa: kan blockera röster väldigt mycket och bra det tar dock upp till 3 månader för full effekt, stabiliserar hjärnan reglerar receptorer samtidigt som den uppreglerar serotonin och dopamin, förbättrar minnet otroligt mycket och kreativitet likaså.
Reishi: kan dämpa röster otroligt mycket med endast 1 dos och läka hjärnan från mycket av de negativa effekterna röster haft på hjärnan.
Var snäll och berätta era erfarenheter av dessa kostillskott som är relevant när det gäller röster, har ni även andra alternativ som fungerar väldigt bra?
Hör du röster så är det Abilify du ska ha och inga kosttillskott. Det där är en allvarlig psykisk störning och bör behandlas med stark medicin. Jag hoppas att du har kontakt med en psykiatriker som bedömer vad som är bäst för dig. Men det är inte normalt att höra röster, då lider man antingen av någon form av schizofreni eller har en pågående psykos.
Du bör rådfråga din läkare om dessa kosttillskott får kombineras med din medicin.
Citat:
Ursprungligen postat av
dustim
Tror ni inte på tekniken eller? Ni är hjärndöda
För att vårdas måste man ha en allvarlig psykisk störning! Där kommer säkerhets polisen in
Schizofreni ÄR en allvarlig psykisk störning