Citat:
Ursprungligen postat av
NeverForgetKirk
Varför har vi inte byggt separata vägar för dessa livsfarliga trafikfaror? I rusningstrafik så syns det extra tydligt hur dessa lastbilar förstör flytet i trafiken, kör max 80 på 100-väg. För att inte tala om deras däck som sällan är anpassade för svenska vägar om det är utländska lastbilar. Vissa har sommardäck långt in på vintern.
Jag noterar också väldigt ofta att dessa trafikfaror har svårt att hålla sig på sin sida av vägen och kör ofta över mitten-strecket vilket gör att man måste lägga sig farligt nära diket och om det regnar och är mörkt så kan det vara väldigt svårt att märka detta i tid. Detta är ett problem främst i kurvor och där jag bor är det ganska smala vägar.
Lastbilar är livsfarliga och kör ofta av vägen på vintrarna och skapar kaos. Håller ni med om att det borde byggas separata vägar för dessa trafikfaror?
Skulle säga alla som inte kan hantera vinterväglag ska få indraget körkort.
Senast idag körde jag 35 mil i ”snöovädret ”
1/2 väg gick i 65. I omkörningsfilen oplogat fungera fint fint (inga hastiga rörelse)
Kommer förbi kön och kan utan problem köra i 130 om ville
80/90 vägarna var horribla att köra i snöväder, folk är ju livrädda
Körde om en som till och med tutade 🤣
Tänkte då inte ligga 50 när man kan köra i lagligt hastighet.
Lite snö förstår hjärnan på folk.
4x4 bil måste bli obligatoriskt test
Vet du inte hur man hanterar, så får du ej köpa