Citat:
Ursprungligen postat av
Siktarn
Om vi säger att jordens befolkning fick valet att antingen transformera allt levande som finns i vårt fysiska universum till det bästa som går att förbli från perspektiv av ett medvetande som är oändligt och totalt fri från gränser d.v.s kan göra oss till det bästa som går att bli utifrån total frihet, kontrol och förmåga och utan begränsningar eller att få hela jordens livsformer att somna in långsamt tills alla avlivas samtidigt på mest behagliga vis endast genom total insomningskraft tills hjärtat stannar för att passera in i efterlivet och göra slut på reinkatnations cirkeln på jorden så undrar jag:
Vad skulle ni välja och varför?
Vad tror ni jordens totala befolkning skulle välja?
Har du nyligen läst William Blake? Jag tänker på raderna:
Citat:
Some are born to sweet delight;
Some are born to endless night.
Nu, om jag måste välja (och verkligen trodde att mitt val hade betydelse!) mellan endera en evig tillvaro i ett tillstånd av stillsam förnöjdhet, eller en omedelbar smärt- och ångestfri död skulle jag nog välja det senare. Jag har svårt att frigöra mig från tanken att en evighet av liv till sist skulle bli outhärdligt långtråkig, och att den som lovade mig en sådan på något sätt skulle utnyttja mig!
En komplikation är att du nämner "efterlivet" som alternativ, och något sådant tror jag inte finns. Så, om jag får tolka
efterliv som
icke-existens blir det denna.
Jag är övertygad om att jag tillhör en minoritet, och att minst 99 procent av jordens befolkning skulle, om än fruktlöst, gripa efter varje halmstrå till räddning från den för dem så förhatliga döden!