Flashback bygger pepparkakshus!
  • 2
  • 3
2025-11-13, 10:36
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ljungbybon
Problemet är att det kommer garanterat finnas andra länder som agerar likadant.
Kanske Marocko bestämmer sig för att avgöra vilka fartyg som får passera Gibraltar Sund?
Eller Turkiet hindrar trafik till Svarta Havet?
Detta kommer aldrig hända att danskarna hindrar sjötrafik till Östersjön, för det skulle vara en direkt krigsförklaring mot Ryssland.
Danmarks regering är ute på "farligt vatten" i denna fråga.
Turkiets avtal begränsar enbart att krigsfartyg inte får passera Bosporen som inte har hemmahamn i Svarta Havet. Logiskt för att undvika att Svarta Havet blir en internationell krigszon.
Egentligen borde samma sak kunna gälla för Östersjön.

Att begränsa eller hindra handelsfartyg från att passera olika sund runtom i världen existerar inte någonstans eftersom det skulle hota internationell handel och betraktas som en krigshandling mot ländernas handelsfartyg. Blockerar Danmark genomfart för kinesiska oljtankers i Östersön kommer kineserna att se det som sådant.
Danmark tänker alltså bryta mot den regeln. Lycka till Danmark!
Fortsättning följer.....
__________________
Senast redigerad av NobelPrizeWinner 2025-11-13 kl. 10:38.
Citera
2025-11-13, 10:52
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HouseofKnowledge
Det känns som att risken för en konfrontation mellan Ryssland och Europa har blivit lite passé. För inte så länge sedan var det fullt av uttalanden och signaler som pekade mot en möjlig upptrappning, men under de senaste veckorna har det nästan varit helt tyst. Det verkar som att både Ryssland och Europa, eller kanske båda parter samtidigt, har börjat acceptera läget som det är. Vi vet förstås inte vad som har pågått bakom kulisserna.

Det pågår visserligen fortfarande hårda strider i vissa städer, men överlag verkar kriget i Ukraina gå mot en något ljusare framtid. Jag läste dessutom någonstans att Trump sagt att risken för ett världskrig på grund av konflikten i Ukraina inte längre finns.

Så frågan är: vad har egentligen hänt bakom kulisserna som gör att kriget plötsligt känns som om det närmar sig sitt slut? Kan det vara överenskommelsen i Mellanöstern?

Jag antar du inte har ett korrekt nyhetsflöde.

Jag kan hjälpa dig lite:

Citat:
Civil infrastruktur, inte minst Ukrainas energiförsörjning, har bombarderats systematiskt. Handeln med omvärlden, inte minst den viktiga exporten av livsmedel som vete och majs till länder med stor befolkning, har hindrats. Mycket av den bördiga jordbruksmarken är minerad eller förgiftad av farliga ämnen.

Utnötningskrig pågår längs långa frontavsnitt, där Ukrainas försvarsmakt har svårt att hålla stånd trots omfattande leveranser av militär utrustning från västländer. Inte minst USA har, trots att det lett till inrikespolitiska motsättningar, fortsatt att bistå Ukraina med vapensystem och utbildning.

Länk: https://www.ui.se/landguiden/konflikter/ukraina2/fordjupning/

Här har du lite som skrivs för dagen:

Citat:
WASHINGTON, DC – On NATO’s increasingly fraught eastern flank, US Secretary of State Marco Rubio is walking a fine line, attempting to project unshakeable American resolve against Russian aggression while simultaneously defending a controversial energy waiver for the Kremlin-friendly government of Hungary.

The delicate diplomatic dance comes as Russian incursions – primarily in the form of drone and fighter jet airspace violations in countries such as Poland, Romania, Lithuania, Estonia, and Denmark – have spiked in recent months, prompting NATO to launch Operation Eastern Sentry and bolster its defensive posture.


https://www.kyivpost.com/post/64131


Detta krig kommer på gå ett tag, och det kommer definiera hur våra barn och barnbarn kommer kunna leva. Att på något sätt inte stödja Ukraina, Nato och Europa, för att "vi tröttnat lite" och hellre ser ett nöjesprogram, när Ukrainare dör varje dag.

Att du inte ser det som händer är för mig helt offatbart. Men jag har försökt att hjälpa dig lite. Om du verkligen vill förstå tycker jag du ska ta en sväng till Kiev, och sedan ta dig till någon av front städerna. Du kan arbeta remote där några veckor så får du se.
Läs sedan lite om vad ryssarna säger, spelar ingen roll om det är Putin, Kreml eller bara intervjuer på gatan.

Att tror att man ska kunna ta fram "en överenkommelse" har ju försökts av alla som inte förstår, och sedan har de gjort avbön. Det som behövs är att bygga upp en knytnäve som är så stor att man helt enkelt kan slå ner alla övergrep samma sekund som de händer. Och där behöver vi bygga upp både EU, Ntao och Ukraina så att vi slipper dessa krig och överträdelser som sker dagligen från ryssland.
Citera
2025-11-13, 10:59
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OlofRen

Det som behövs är att bygga upp en knytnäve som är så stor att man helt enkelt kan slå ner alla övergrep samma sekund som de händer. Och där behöver vi bygga upp både EU, Ntao och Ukraina så att vi slipper dessa krig och överträdelser som sker dagligen från ryssland.
Vem ska agera världspolis?
Vi behöver väl också en knytnäve som slår ner på USA när de härjar världen över? Tycker du inte det?
En knytnäve som slår ner på länder som ägnar sig åt folkmord vore inte fel.
Citera
2025-11-13, 11:11
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Vem ska agera världspolis?
Vi behöver väl också en knytnäve som slår ner på USA när de härjar världen över? Tycker du inte det?
En knytnäve som slår ner på länder som ägnar sig åt folkmord vore inte fel.

I Europas fall så handlar det om att försvara sig mot en aggressiv stat och den organisationen/erna är då främst Nato och EU som i båda fallen är samarbeten mellan alla (nästan) europas stater i syfte att bilda en stabil fred.

Men det är svårt när man har en stor och ganska mäktig fiende som bara vill förstöra och erövra/förtrycka.

Men visst borde det finnas handlingskraft även när någon/några kommer till makten och begår regelrätta folkmord. Man hade väl kunnat hoppas på FN, men av olika anledningar så är FN ganska maktlös och står mest och tittar på.
Citera
2025-11-13, 12:31
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NobelPrizeWinner
Vem ska agera världspolis?
Vi behöver väl också en knytnäve som slår ner på USA när de härjar världen över? Tycker du inte det?
En knytnäve som slår ner på länder som ägnar sig åt folkmord vore inte fel.

Det handlar inte om att vara världspolis. Det handlar om att vi försvarar oss själva.

Att sedan striden "just nu" är i Ukraina, men det är likväl samma strid som vi kommer ha under vår livstid dvs mot Ryssland (och dess allierade) som handlar om att vi vill ha en protestantisk och germansk lagstyrd ordning. Och ryssland vägrar acceptera det, och attackerar vår del av världen. Här handlar det om att se till att gränsen mot en fascistisk stat stoppas.

Att du inte ser detta är ofattbart. Men ge gärna mer information, om hur du tänker så kan jag lägga ut texten och vi kan se om vi kan komma framåt.

Vissa hörnstenar som vi måste se om vi kan komma överens om:
1. Vi vill inte ha krig i Sverige?
2. Vi blir starkare om vi arbetar med andra länder?
3. Om Ryssland slåss i Ukraina så kan de inte slåss med oss i Sverige med samma styrka?
4. Om man slåss så använder man sitt krigsmateriall som minskar, och kan inte använda det mot andra
5. Det är billigare att stoppa rysk aggression i Ukraina än i Sverige
6. Sverige har ett direkt egenintresse av att Ryssland inte lyckas med territoriella erövringar
7. Ukrainas kamp hittills har redan sparat svenska försvarsresurser
8. Att stödja Ukraina minskar risken för cyberangrepp och hybridattacker mot Sverige
9. Ukrainas framgångar skapar avskräckningseffekt
10. Alternativet – att låta Ryssland vinna – är långt farligare

Välj, jag ger dig en fin möjlighet att säga varför vi inte skulle stödja Ukraina. Det är det mest logiska vi kan göra just nu.

Och dessutom är det moraliskt rätt, men jag inser att det inte är din grej.
Citera
2025-11-13, 14:21
  #30
Medlem
Melange5738s avatar
Skitryssland kan bara ställa till med lite oreda i elnätet och dylikt, tror inte den stora starka scooterarmén klarar ta sig många kilometer i Baltikum och Finland innan hela elnätet i Ryssland ligger nere.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in