Citat:
Ursprungligen postat av
llundberg57
Vi vet ju alla att hastighetsgränser är bara till för att kunna bötfälla hederligt folk. Har inte ett dugg med trafiksäkerhet att göra.
Nu kommer ju du i vanlig ordning att svara på ett överlägset sätt om att alla som bryter mot hastighetsgränser är marodörer och borde inte ha körkort.
TS frågar om falska nummerplåtar för att kunna skita i fartkameror och därmed även strunta i pålagda hastighetsgränser, det är bara dumt vilket alla med normalt sunt och mognad borde inse. Detta oavsett om det såklart kan vara kul att köra fortare.
De flesta som är i sina sinnens fulla bruk inser nog att det är fullständigt bortkastat att försöka förklara varför din åsikt om hastighetsgränser sätter ribban för naivitet okunnighet och korkat tankesätt på nya rekordnivåer.
Jag har svårt att tro det, men du verkar ha åsikten att om hastighetsgränser togs bort och folk själva fick välja hastighet fritt, så skulle olycksstatistik och skadade/dödade i trafiken inte påverkas negativt och därför inte ha något med trafiksäkerhet alls att göra? Tänker du verkligen så illa under dina takpannor…?
Att du sen tror att ”alla vet” detta säger ju det mesta om din förmåga att nyttja den grå klumpen på vindsvåningen…