Citat:
Ursprungligen postat av
stilicho
Mer intressant är väl att det var en polisjakt som föregick olyckan. Amerikansk polis är inte känd för sin höga kompetens men även jämfört med deras vanliga låga nivå är det rätt anmärkningsvärt att de tycker att det är en bra idé att genomföra en biljakt i hög hastighet i tätbebyggt område.
Amerikansk polis (1 280 000 st) har generellt
hög kompetens. Vad har du för kunskaper/erfarenhet/bevis för att de inte skulle vara kompetenta? Skulle vara intressant att veta.
I de här fallet försökte polisen först göra en PIT manöver och misslyckades sedan avbröt de jakten. Föraren fortsatte köra och körde in i ett dansställe, Bradley's on7th, i Ybor City som är ett nöjesdistrikt med nattklubbar och dansställen beläget i centrala Tampa, där det är mycket folk i rörelse på kvällar och nätter. Ganska mångkulturellt område. Det är alltså inte något tätbebyggt bostadsområde. Polisen brukar hålla bra koll i Ybor City då det kan gå litet häftigt till där ibland.
Enligt "Tampa.Gov" har antalet stigit till 17 offer:
Fyra (4) döda
Två (2) kritiskt skadade
Två (2) tidigare inlagda som fått lämna sjukhuset
Två (2) behandlade på plats
Sju (7) listade i stabilt tillstånd