Citat:
Ursprungligen postat av
Nonchi
Min arbetsgivare kontaktade mig idag för att meddela att tidigare i veckan hade någon som utgav sig för att vara från Säkerhetspolisen kontaktat dem och ställt frågor om mig. Min arbetsgivare hade tyckt att samtalet kändes lite konstigt och inte lämnat ut någon information varpå den som ringt sagt att de skulle återkomma i ärendet, det har de inte gjort. De lämnade ingen kontaktinformation.
Kontaktade själv säkerhetspolisen men de ville varken dementera eller bekräfta om de kontaktat någon, eller om det fanns ett syfte med att undersöka mig.
Någon som har en tanke på vad det skulle kunna gälla? Jag är inte aktuellt i någon form av rekrytering, och jag har mig veterligen inte gjort någonting som skulle kunna vara intressant för de att undersöka.
Du måste säga till din chef att om han får ett sånt här samtal ska han begära att motringa.
Om de inte går med på att bli motringda på ett nummer de kan bli kontaktade på så behöver chefen bara säga att han kommer att kontakta polisen och göra en polisanmälan.
Man kan polisanmäla saker ganska enkelt nuförtiden bara att ringa 11414.