Flashback bygger pepparkakshus!
2025-11-06, 09:41
  #1
Medlem
Riksreptilens avatar
TV4 är skumma i sina korta nyheter. Jag kan inte helt garantera sydsafrikanerna betalts och värvat till ryska sidan men vi vet alla vem som har mer oljepengar f n.

https://www.tv4.se/artikel/tt-251106-ukrainasydafr1-3ad3eadc/nodrop-fran-sydafrikanska-legosoldater-i-ukraina?utm_source=tv4.se&utm_medium=shared_link

" 17 sydafrikanska legosoldater har skickat ett nödanrop från ukrainska Donbass. Männen blev lurade till fronten, uppger regeringen i Pretoria som nu försöker få hem dem.

De sydafrikanska legosoldaterna uppges vara fångade i Donbass i östra Ukraina, där hårda strider rasar mellan Ukraina och de ryska invasionsstyrkorna, som kontrollerar stora delar av området.

Männen lurades till kriget genom falska, lukrativa arbetserbjudanden, uppger president Cyril Ramaphosas kontor i ett uttalande. Merparten av dem uppges vara från KwaZulu-Natal i östra Sydafrika.

Regeringen i Pretoria säger sig jobba för att få hem männen, som är i åldrarna 20–39, efter att de skickat hem ett nödanrop.

"President Cyril Ramaphosa har beordrat en utredning av omständigheterna som ledde till rekryteringen av dessa unga män för till synes legosoldataktiviteter", lyder uttalandet. "


Det verkar inte som Putin frågat lika artigt som i Nordkorea trots att i långa loppet är Syfadrika rejält viktiga som grundande medlem i " alternativa G7".
Blir det Brasilien, Indien eller Kina som hör av sig nästa gång?



Tillägg: Texten verkar vara nerkortad version från BBC men även där är RSAs president hal:
" The statement did not say which side of the conflict the South Africans were fighting för. "
https://bbc.com/news/articles/c93djnedql3o
__________________
Senast redigerad av Riksreptilen 2025-11-06 kl. 09:57. Anledning: BBC länk främst
Citera
2025-11-06, 11:29
  #2
Medlem
OstermalmWeeknds avatar
Humorn i tragedin är att Brics-polare PreZ Cyril inte vill uppge vilken sida hans strandsatta landsmän - som alla förefaller varit redan r-ade Lego-soldater (...nix, inte danska bygg-kloss-krigare) slogs för.

Det är ju nu i november månad år 2025 en väder-tagen forumsanning att RUS är framgångsrika i Don Bass, så en skrivbordsstrateg som vi kan ju undra vad som fattas de sydafrikanska arbetssäljarna.

Nu spekulerar vi: Hade det månne av arbetsköparen off anställningskontraktet utlovats Fringe Benefits som inte någonsin uppfylldes?

Alla insatta här på forumet lär ha bilden klar för sig men här synes finnas Mörkrets Hjärta nog för en natt i Nebel.
Citera
2025-11-06, 13:13
  #3
Moderator
Ancistruss avatar
Rubriken ändrad:

Sydafrikas president Ramaphosa: sluta värva våra unga män att vara legosoldater ---> Sydafrikas president Ramaphosa: sluta värva våra unga män till legosoldater

/Mod
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in