Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdam
Utifrån ovanstående kommentar så tror jag faktiskt att du är en av de personer som verkligen skulle behöva lyssna på vad hon säger i intervjun/podden.
Men fortsätt du att slå dövörat till och låtsas som om det regnar.
Kom bara inte sedan och be "mitt/vårt" försäkringsbolag om pengar när ditt trapphus är sprängt i bitar.
Jag slår inte dövörat till, jag tillåter mig bara att välja det medium som jag inhämtar information/åsikter från. Och det är
inte "poddar" eller böcker jag måste köpa. Dessutom gör Du litet utav en tankekullerbytta, som om mitt mottagande av hennes yttringar överhuvudtaget skulle påverka risken för huruvida mitt trapprum sprängs eller inte! Hur tänkte Du? Hur stor inflytelse tror Du att jag (eller Du själv) har? Och jag misstänker att hennes svar kan vara något förenklat. Såsom Du framställer det, kan det verka som om hon och Du är av uppfattningen att allt beror på emottagandet av alltför många flyktingar. Men det finns många andra faktorer, som t.ex. att ekonomerna har övertagit vårt språk, vår verklighetsuppfattning och därmed grundsynen på vilks värderingar som skall råda. T.ex. att politiker idag inte är representanter för sina väljare och försöker fatta förnuftiga beslut baserat på erfarenhet och kunnande, utan har politik som carriere, som börjar i ett ungdomsförbund vid 14 års ålder, och som sedan ägnar sig åt ideologisk retorik istället för att verkligen försöka förstå verkligheten.