Citat:
Ursprungligen postat av
AttansNedrans
Nu vet ju såklart ingen vad som åts på stenåldern, men vid studier av vad nutida jägar/samlarsamhällen äter så visar det sig att 80% av matintaget kommer från rötter som kvinnorna hackar fram och 15% från protein. 5% består av bär, frukt och inte minst vildhonung. Det vill säga en rätt tråkig diet som inte uppmuntrade till okynnes- eller överätande.
Det låter som en omöjlighet men man vet ju aldrig. Människan har ju funnits i över 1 miljon år. Dock intressantare så finns det mer i närtid.
Finns mycket kring dåtidens forskare som visade hur människan åt i orörda samhällen. Mycket kött. Fanns ett ställe där man enbart åt fisk och inget annat året runt. Våra kroppar är gjorda för den födan så det går utmärkt om man vill ha god hälsa.
Finns många stammar som levt isolerade och som ätit fisk och kött och som fått våra sjukdomar när de bytt till vår kost. Det är intressant och fastslaget. Diabetes är jättevanligt nu även i sådana områden.