Citat:
Ursprungligen postat av
Klas-Vegas
Ja, det känns lite som om det sverige scouterna frodades i finns inte längre kvar.
Jag vet att det under 70-talet var kö till den större scoutföreningen där jag bodde (pga de enorma barnkullarna). Jag var med i svk scouter ett tag och vet att smu hade stor verksamhet.
Scoutkårerna i tex Stockholm har idag hundratals barn i kö till sin verksamhet vardera. Scouting har de senaste 10-15 åren upplevt en rejäl uppgång med ökat medlemsantal. Antar att det beror på att det faktiskt finns barn som vill göra annat än att sitta och stirra på en skärm men inte passar i den tävlingsinriktade idrottsrörelsen. Och scouter blir lösningsinriktade och lär sig samarbeta vilket är bra egenskaper.
Men lite rätt är det på det sättet att det Sverige som fanns från 50- till kanske 80-talet inte längre finns kvar där det offentliga samhället hade resurser och stöttade civilsamhället och dess organisationer. Idag är tex skolor och andra offentliga inrättningar helt inriktade på sig själva och någon slags "lönsamhet" och är inte det stöd för civilsamhället de en gång var. Men just Scouterna pinnar på rätt bra just nu!