Citat:
Ursprungligen postat av
tjanska
Tror inte man diskuterar opinionssiffror i debatter.
Vad menar du? Man går väl inte igenom siffrorna i någon större utsträckning. Men man pratar helt klart om opinionsläget och vad som kan förväntas av det. Varför skulle man inte göra det? Har man väl alltid gjort tidigare.
Citat:
Ursprungligen postat av
tjanska
Åkesson kommer på tal som statsminister om SD blir större än övriga Tidöpartier tillsammans, blir nedröstad.
Åkesson kommer att komma på tal så fort de är tiondelen större än Moderaterna. Det är väl inte heller helt otänkbart att SD faktiskt kan komma att bli större än de andra partierna i slottsavtalet tillsammans.
Jag tror också att Åkesson kommer att bli nedröstad (inte röstad för). Men hur gör Moderaterna och de andra slottspartierna när de står inför valet att acceptera Åkesson som statsminister eller alternativet Maggan med mogge och Ynkeman som bestämmande makt i Sverige? Det är vad som är intressant.