Citat:
Ursprungligen postat av
GormDenGamle
I menyn i Finder, finns det "senaste". Hur får man bort innehållet i denna?
Det går fint att radera för hand. Men då försvinner filen även helt från datorn. Och det vill jag inte. Jag vill endast att filerna jag öppnar inte ska synas i "senaste".
“Senaste” i Finder är ingen riktig mapp — det är en smart sökning från Spotlight. Du kan inte ta bort enskilda poster där utan att radera originalfilen. Använd i stället:
Sluta visa den
Finder → Inställningar → Allmänt → “Nya Finder-fönster visar” → välj Hem eller Dokument.
Finder → Inställningar → Sidofält → avmarkera “Senaste”.
Ersätt med en egen säker “Senaste”
Finder → Arkiv → Ny smart mapp → klicka på + → lägg till regler (t.ex. “Senast öppningsdatum inom 7 dagar”) och klicka + igen för “Inget av följande finns i plats” för mappar du vill dölja. Spara och bocka “Lägg till i sidofält”.
Dölj vissa mappar från “Senaste”
Systeminställningar → Siri och Spotlight → Spotlight-integritet → lägg till mappar som inte ska indexeras. Allt i dessa mappar visas inte i “Senaste”. Enkelt knep: lägg känsliga filer i en mapp du lägger till här (t.ex. ~/Private).
Töm app-specifika listor
I många appar: Arkiv → Öppna senaste → Rensa meny. Det ändrar inte Finders “Senaste”, men tar bort historiken i appen.
OBS: Högerklick “Radera” i “Senaste” raderar originalet. Vill du bara slippa se filen, använd alternativ 2–3.