Citat:
Ursprungligen postat av
ElexirPharma
Jag är nog mer åt detaljhållet och kan sällan svara för hur helheten var, men folk - och min utbildning - poängterar och indikerar att jag har hög intelligens ändå.
Vanligare med hög intelligens bland högutbildade men inte säkert, eftersom en del har bra minne passande att få bra studiebetyg men för hög intelligens krävs även att kunna tänka ut saker SJÄLV och se vad som är viktigt.
T ex en kompis med toppbetyg och bra minne för vad jag kallar "onödigt vetande" är skitdålig på att se och förstå det viktiga. En gång kom vi överens om att kolla om det var värt att köpa en aktie för 10 kronor. Han behövde heltid en hel vecka medan jag blev klar på 2 timmar

eftersom han läste allt medan jag hoppade över allt, som inte kunde göra någon väsentlig skillnad...
En annan kompis är geniidiot, geni inom 2 ämnen, korkad gällande allt annat.
Det är så vanligt även bland högexaminerade att de är osmarta att jag myntade uttrycket
"Hög examen botar inte dumhet..."