Något stämmer inte i det här.
Saxat fr SvD idag.
Kvinna åtalas för storbrand – glömde bort spisen
En kvinna har åtalas för att ha orsakat en stor brand i ett flerfamiljshus i Hudiksvall. Hon hade stekt potatis, men glömt stänga av spisen.
Den omfattande branden bröt ut i i slutet av juli. Den började som en spisbrand i en lägenhet, men spred sig snabbt i huset. Totalt 36 lägenheter förstördes i branden.
Nu har en kvinna åtalats misstänkt för allmänfarlig vårdslöshet. Hon har berättat i utredningen att hon stekte potatis, men glömt att stänga av spisen, skriver Hudiksvalls Tidning.
Enligt boverkets byggregler så ska en bostad vara utförd som egen brandcell. Det innebär att bostaden ska kunna stå emot en sk. standardbrand i 60 minuter. En standardbrand är mycket kraftfullare än vad som går att åstadkomma på en lägenhetsspis.
Fuskbygge, eller någon annan anledning till den snabba brandspridningen?
Det kanske är en fastighetsägare och ett byggbolag som också behöver stå inför skranket?