Om det är ut, så är det ganska sjukt att Sverige har blivit en inkörsport till EU för droger... Vilket jävla U-land vi börjar bli.
In i Sverige.
Citat:
I dag åtalades en norsk 40-årig kvinna vid Malmö tingsrätt för synnerligen grov narkotikasmuggling.
Det var i början av februari som tulltjänstemän vid Öresundsbron stoppade en norskregistrerad hyrbil.
Den kördes av en kvinnan, som uppgav att hon besökt en väninna i Danmark.
Oavsett kurir eller inte så är det maxstraff 10år för kvinnan. Jag tycker att Tullens personal gör ett fantastiskt jobb och dom borde lyftas fram och hyllas för deras arbete som dom gör..Ett evighetsarbete. 🙏🏻 Undrar om kvinnan står pall förhören eller om hon golar!!
I bagen hittades två mobiler, i en fanns instruktioner via den krypterade appen Signal.
På ett anteckningsblad som hittades har kvinnan räknat ut vad det kommer att kosta att flytta och köpa ett hus utomlands.
"Moving to France with my family and all of my animals".
"Chateau 7.850.000
Horse trailer 30.000"
Åklagaren får inte ihop hennes förklaring om varför hennes man hyrde en bil åt henne när hon äger en egen bil.
Hennes man har berättat till tidningen VG i maj att hon mår absolut inte bra och tycker det är fruktansvärt att sitta häktad och att hon är ett spöke av sig själv.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!