Citat:
Ursprungligen postat av
LeTeigneux
Jan Myrdal hyllar Gustav Vasa i sin text ”Sverige och det svenska. Gösta Eriksson också känd som Gustav I av ätten Vasa”
Han betonar Vasas roll som landsfader, hur han på många sätt skapade det som skulle bli det moderna, självständiga Sverige.
Dacke nämns bara kort i förbifarten. Myrdal nämner en bekant som föredrog honom.
Men intrycket av Myrdals text är att hans bedömning (ur marxistisk synvinkel naturligtvis) är att det var bra för Sverige att Vasa lyckades genomdriva sin politik.
Och utifrån det troligen även bra att han lyckades slå ned Dackeupproret.
Gustav Vasa påminner lite om Stalin. Tror att många stalinister och andra vänsterextremister delar den uppfattningen.
En tyrann, som också står för omdaning och (för tiden) progressiva idéer, som stenhårt förtrycker de som vill "leva i det förgångna".
Citat:
Ursprungligen postat av
ladicius
Kommunist-utopi tror jag inte han såg framför sig men säkert någon form av hippie-kollektivism. Men jag är också tveksam till att det hade hållt längre än ett par år på sin höjd innan någon annan machiavellisk furste tagit makten.
Det vore dock intressant att läsa mer om Dackefejden ur ett modernt perspektiv - någon som har tips på något hyfsat nyutgivet?
Oavsett vilket så hade ingenting varit annorlunda. Med allra största sannolikhet.
Läste faktiskt en nyutgiven bok om Nils Dacke, men det var nog 15-20 år sen så den är ju inte längre ny.
Citat:
Ursprungligen postat av
ladicius
Kan det varit denna?
Fanns en från 2019 också. Blev sugen på att läsa mer om detta ämne!
Nej, jag tror att det var
Dackefejden: Det stora upproret 1542-1543, från 2006. Jo, det är verkligen ett intressant ämne.