Citat:
Ursprungligen postat av
HCSLVR
Hej Flashback. Visste inte var jag skulle lägga tråden så försöker här.
Jag väger 67 kilo och är 174 cm. Jag har en jätte stor mage, och har gått upp två storlekar eftersom jag varit fast i ett alkohol missbruk i tre år. Går på antabus nu och varit nykter i en månad och haft fem återfall bara. Gått från att dricka varje dag till att sluta helt med alkohol.
Nu är det så att jag vill gå ned i vikt och undrar om någon här vet hur lång tid det tar att få bort bukfetman och gå ned två storlekar om man inte dricker alkohol, ingen läsk och ingen hämtmat.
Äter en portion på kvällen och en smörgås och dricker bara kaffe och vatten. Går ca 12.000 till 4.000 steg om dagen. Annars stillasittande. Ska börja simma 3 dagar i veckan 30 minuter och promenad varje dag 30 minuter. Kommer jag gå ned dessa kilon och få bort bukfettet till nästa sommar?
Hoppas verkligen någon kan bemöda sig att svara. Det skulle betyda mycket.
Ditt bekymmer är inte din vikt 67 kg på 174 cm är knappast övervikt:
Men som andra skrivit här: Du har nog mycket bekymmer med dina organ: Så det viktigaste för dig om du vill få bort kulmagen är att se till att du slutar med alkoholen, samt hålla ner intaget på socker.
Sen handlar det mest om att röra dig, bygga upp dina muskler och äta mer sunt. Dvs mycket frukt och grönsaker undvika halvfabrikat i så stor mån det går.
Men det viktigaste är att få bort alkoholen och sockret samt att du rör på dig, framför allt få bort stillasittande. Du behöver inte rusa omkring i skogen eller tillbringa halva din vakna tid på gymmet.
Bättre då att du går till affären i stället för att ta bilen/Bussen ta trappan i stället för hissen/Rulltrappan och stå upp och stryk eller sitta på en träningscykel när du tittar på TV.
Dessutom titta dig inte blind på vågen, gör du rätt behöver den inte alls röra sig, du behöver lägga på dig muskler som väger mer och bli av med fett som väger mindre, det är volymen på magen du vill komma åt.
Lycka till