Citat:
Ursprungligen postat av
Undersnusk
"Under 2023 avslutade IVO en nationell tillsynsinsats av barn- och ungdomspsykiatrisk tvångsvård. Tillsynen omfattade 26 verksamheter och IVO fann brister i 21. För elva verksamheter var bristerna så allvarliga att IVO begärde att vårdgivaren skulle redovisa hur de planerade att komma till rätta med problemen.", skriver IVO på sin hemsida angående en rapport som släppts efter granskning. Det låter helt hopplöst attt så stora brister finns inom svensk vård. Vidare hade liknade institutioner fått liknade kritik. Det är ettt allvarligt samhällsproblem som måste bemötas snarast.
Källa
här
Vilka reformer krävs för att lösa detta?
Jag tror helt enkelt psykiatri måste upplösas. Den är för rutten helt enkelt. Detta gäller internationellt. Ett annat exempel på detta är UK.
Mental health patients 'raped and sexually assaulted' in NHS care as 'national scandal' revealed
https://news.sky.com/story/mental-he...ealed-13056678
Vi har Nordic Cochrane grundaren Peter C. Gøtzsche som menar att de allra flesta pillren inte börs ge ut och studierna som hävdar deras effekt är korrupta.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4707562/
Prof. Moncrieff demonstrerade att det fanns absolut noll vetenskapligt stöd för kemikalisk obalans teorin.
https://www.nature.com/articles/s41380-022-01661-0
Som du kan se det här så tar Dr Ellie till sig det på ett vuxet och moget sett.
Man ska förvänta sig god moralisk kompass och emotionell mognad ifrån dessa som satt sig som mästare om mental hälsa. Istället märker man att det är ett yrke proppfullt med folk som besitter kraftiga brister och personlighetsstörningar.
https://www.youtube.com/watch?v=d65J...ZmIGRyIGVsbGll
Psykiatriska diagnoser är även inte vetenskapligt framtagna hur som helst.
Dr James Davies BA. MSc. MA. D.Phil. : The Origins of the DSM
https://jenkteach.co.uk/dr-james-dav...ns-of-the-dsm/
Vi kan göra oss av med det tycker jag.